Metamorfoza kochłowickiego rynku. Warto odwiedzić to miejsce w Rudzie Śląskiej!

Po wielu perypetiach i z "delikatnym" opóźnieniem - wreszcie jest! Zrealizowany z Budżetu Obywatelskiego projekt rewitalizacji kochłowickiego rynku doczekał się finiszu. Za 230 tysięcy złotych Kochłowice zyskały naprawdę przyjemne miejsce.

Skwer na kochłowickim rynku nie był wizytówką dzielnicy. Mieszkańcy od lat próbowali nakłonić władze miasta do poprawy wizerunku tego miejsca. Wreszcie udało się przeforsować projekt jego rewitalizacji dzięki środkom z budżetu obywatelskiego. I choć koncepcja zgłoszona została w 2022 roku, a udało się ją zmaterializować teraz - i tak można uznać to za sukces.

- Realizacja zadania na stałe zmieni charakter kochłowickiego rynku. Aktualnie dostrzegamy problem z niewykorzystanym potencjałem tej rozwijającej się dzielnicy. Zlokalizowane w pobliżu rynku punkty gastronomiczne z żywnością na wynos powodują, że mieszkańcy odczuwają niedobory miejsca do odpoczynku w zacisznym i osłoniętym miejscu, zaś aktualny stan rynku sprawia wrażenie niezorganizowanego i zaniedbanego. Montaż trejaży i obsadzenie ich roślinami, montaż ławek, karłowych drzewek na pniu, budowa ścieżek, parkingu rowerowego, nasadzenia krzewów, łąki kwietne, a także instalacja oświetlenia nada centralnej części rynku wyjątkowego i przykuwającego uwagę charakteru. Instalacja miejskiej biblioteczki dodatkowo zachęci mieszkańców do dzielenia się książkami (bookcrossing) i spędzenia chwili w centralnej części rynku kochłowickiego - uzasadniał autor projektu, Rafał Wypior.

Projekt zakładał między innymi rewitalizację terenów położonych w centralnej części kochłowickiego rynku w sposób użytkowy. W ramach inwestycji planowano:

  • demontaż fragmentu starej i spękanej ścieżki w centralnym punkcie kochłowickiego rynku (obok sklepu Żabka)
  • wyrównanie terenu
  • montaż trejaży
  • montaż ławek
  • montaż koszy na śmieci
  • demontaż słupa ogłoszeniowego i przeniesienie go w inne miejsce
  • budowa nowych ścieżek (nawierzchnia z ładnej kostki betonowej lub innej utwardzonej nawierzchni - uzależnione od dynamicznej sytuacji rynkowej i kosztów)
  • montaż całorocznych punktów oświetleniowych (podświetlenie nasadzonych drzew i stylowe oświetlenie loft)
  • montaż biblioteczki publicznej
  • nasadzenia roślin (drzewa karłowe na pniu, krzewy np. mało wymagające trawy ozdobne , wysiew mieszanek trawy i łąki kwietnej)
  • montaż parkingu rowerowego

Już w trakcie prac projektowych i wykonawczych, które nadzorował Karol Pieter, pracownik biura architektonicznego Hemlecki Group z Kochłowic, udało się dodać "nadplanowo" ogród deszczowy i pylon z napisem "Dychnij sie".

Całość kosztowała 230 tysięcy złotych. Jak oceniacie - warto było? Zobaczcie też zdjęcia "tak było, tak jest" w naszej galerii.

Wielki piec huty Pokoj Ruda Slaska 13

Może Cię zainteresować:

Industrialny kolos z Rudy Śląskiej zmieni się w atrakcję turystyczną. Na Wielkim Piecu powstanie m.in. platforma widokowa

Autor: Katarzyna Pachelska

28/04/2024

Oszustwo na wodociagi ruda slaska

Może Cię zainteresować:

Oszustwo na pracownika wodociągów. Senior z Rudy Śląskiej stracił całe oszczędności

Autor: Jacek Skorek

23/04/2024

Michal Pieronczyk

Może Cię zainteresować:

Pierończyk wygrał z rekordowym poparciem. Teraz czas na układanki w radzie

Autor: Michał Wroński

22/04/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon