Oszustwo na pracownika wodociągów. Senior z Rudy Śląskiej stracił całe oszczędności

W minionym tygodniu oszuści znów wzięli na celownik rudzkich seniorów. Podszywając się pod pracownika wodociągów - nieznany mężczyzna przyszedł do mieszkania 80-letniego mieszkańca Nowego Bytomia i... poprosił o rozmienienie pieniędzy. Potem było już klasycznie - odwrócenie uwagi i wszystkie oszczędności starszego mężczyzny wyparowały.

Oszustwo na wodociagi ruda slaska

W miniony czwartek w Nowym Bytomiu znów była próba oszustwa metodą "na pracownika wodociągów". Niestety - udana.

- Do mieszkania 80-letniego rudzianina przyszedł mężczyzna w maseczce na twarzy. Osiemdziesięciolatkowi wmówił, że jest pracownikiem wodociągów i musi pilnie sprawdzić licznik wody. Kiedy został wpuszczony do środka, poprosił o rozmienienie pieniędzy. Senior poszedł do szafki, gdzie trzymał gotówkę i to był znak dla złodzieja gdzie są pieniądze. Oszust kazał rudzianinowi iść do łazienki i odkręcić odwracając jego uwagę. W tym czasie ukradł schowane w pokoju oszczędności - mówi asp. szt. Arkadiusz Ciozak z rudzkiej policji.

Łupem oszusta padło 40 tysięcy złotych. Złodziej jest poszukiwany przez policjantów z Komisariatu II.

- To niski mężczyzna o ciemnych włosach, który był ubrany na czarno, a na twarzy miał założoną maseczkę. Jednocześnie prosimy o wzmożenie czujności i zainteresowanie się, kto kręci się po klatkach schodowych i puka do sąsiadów, szczególnie starszych i samotnie mieszkających. Poszkodowani często przyznają się śledczym, że słyszeli o kradzieżach przez osoby podające się za pracowników różnych instytucji, ale akurat w trakcie wizyty rzekomych pracowników administracji, wodociągów czy ZUS nie pomyśleli o tych przestrogach - podkreśla Ciozak.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na seniorach działają w różny sposób, zawsze wykorzystując zaufanie i dobre serce tych ludzi. Aby nie stać się ofiarą oszustwa i kradzieży, należy przestrzegać następujących zasad:

  • przed otwarciem drzwi spójrzmy przez wizjer lub okno i sprawdźmy, kto jest po drugiej stronie,
  • jeśli nie znamy odwiedzającego, spytajmy go (przy zamkniętych drzwiach!) o cel jego wizyty, zapnijmy łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprośmy o pokazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej lub identyfikatora - uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
  • w razie wątpliwości umówmy się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi,
  • w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast zadzwońmy na policję lub zaalarmujmy sąsiadów.
Niszczyl samochody ruda slaska

Może Cię zainteresować:

18-latek niszczył samochody w Orzegowie. Policja prosi o kontakt poszkodowanych

Autor: Jacek Skorek

22/04/2024

Michal Pieronczyk

Może Cię zainteresować:

Pierończyk wygrał z rekordowym poparciem. Teraz czas na układanki w radzie

Autor: Michał Wroński

22/04/2024

Silesian open jujitsu1

Może Cię zainteresować:

37 medali rudzkich zawodników ju-jitsu

Autor: Jacek Skorek

15/04/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon