Pierończyk wygrał z rekordowym poparciem. Teraz czas na układanki w radzie

Michał Pierończyk zdecydowanie zwyciężył w drugiej turze wyborów na stanowisko prezydenta Rudy Śląskiej. Zagłosowało na niego ponad 22,5 tysiąca mieszkańców, co jest jego rekordowym wynikiem we wszystkich jego dotychczasowych startach na ten urząd. Co jeszcze pokazały nam powyborcze statystyki?

https://www.facebook.com/michalpieronczykprezydent
Michal Pieronczyk

Michał Pierończyk do tej pory dwa razy kandydował na najwyższy urząd w mieście (poprzednio w przyśpieszonych wyborach w roku 2022), za każdym razem rozstrzygając losy prezydentury w II turze. Obserwując uzyskiwane przez niego wyniki widać, że co głosowanie, to Pierończyk zyskuje więcej głosów – w pierwszej turze w 2022 r. otrzymał ich niespełna 11,6 tysiąca, w drugiej turze w 2022 r. - blisko 18,5 tysiąca, w pierwszej turze w tym roku – ok. 19,3 tysiąca i wreszcie wczoraj – ponad 22,5 tys.

W przełożeniu na procenty takiego postępu już nie widać, bo o ile we wrześniu 2022 r. w II turze na Pierończyka postawiło 73 proc. głosujących, to tym razem niespełna 70,5 proc. Pokonany w II turze poseł Marek Wesoły uzyskał znacznie lepszy wynik (ponad 9400 głosów) niż pokonany w II turze w 2022 r. Krzysztof Mejer (ok. 6800 głosów), co generalnie jednak niczego nie zmienia w ocenie końcowego rezultatu, gdyż w obu przypadkach dysproporcja między zwycięzcą, a pokonanym wyborów jest bardzo duża.

- To mnie mobilizuje do dalszej pracy dla mieszkańców Rudy Śląskiej i naszego miasta – powiedział w wyborczy wieczór Pierończyk.

Do urn poszło niespełna 1/3 uprawnionych. Nieźle jeśli wziąć pod uwagę, że w 2022 r. w II turze wyborów frekwencja nieznacznie tylko przekroczyła 25 proc. , a wczoraj jeszcze o godzinie 17 wynosiła ledwo 23,30 proc. Marnie jednak jeśli porównać to ze średnią wojewódzką w II turze (blisko 42 proc.), położonym za miedzą Zabrzem (36,4 proc.), czy Świętochłowicami (ponad 37,5 proc.), nie wspominając już np. o Mysłowicach, czy Jaworznie, gdzie do urn poszła niemal połowa uprawnionych.

Zaprzysiężenie Michała Pierończyka odbędzie się w pierwszym tygodniu maja podczas inauguracyjnej sesji nowo wybranej rad gmin. Najwięcej mandatów będzie miał w niej PiS (9), KWW Michała Pierończyka będzie miał w radzie (podobnie jak i PO) sześciu radnych.

Kuczynska budka

Może Cię zainteresować:

Katarzyna Kuczyńska-Budka nową prezydent Gliwic. Zdecydowało zaledwie 540 głosów. Komentatorzy zgodni: To koniec epoki Zygmunta Frankiewicza

Autor: Szymon Karpe

22/04/2024

Agnieszka rupniewska

Może Cię zainteresować:

Druga tura wyborów prezydenckich: w Świętochłowicach wygrywa Beger, w Tarnowskich Górach Czech. W Zabrzu - Rupniewska

Autor: Marcin Zasada

21/04/2024

Agnieszka Rupniewska

Może Cię zainteresować:

Kim jest Agnieszka Rupniewska, nowa prezydent Zabrza, która po 18 latach zdetronizowała Małgorzatę Mańkę-Szulik?

Autor: Michał Wroński

21/04/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon