Od jutra kolejne utrudnienia na Wolności w Rudzie. Będzie ruch wahadłowy i objazdy

Remont ulicy Wolności postępuje. Można się cieszyć, że wykonawca zasuwa z pracami na wielu odcinkach, ale... No właśnie - intensywne prace powodują też utrudnienia w ruchu. I szykują się kolejne. Na najbliższe dwa miesiące.

W czwartek, 16 marca, rusza remont odcinka Wolności od skrzyżowania z Kościelną i Wieniawskiego do pawilonu handlowego na placu Jana Koniecznego. Na remontowanej drodze obowiązywać będzie ruch wahadłowy regulowany sygnalizacją świetlną. Istniejąca sygnalizacja przy przejściu dla pieszych zostanie wyłączona. To oznacza czekanie i korki. Przystanek autobusowy "Ruda Dworzec PKP" w kierunku Bytomia zostanie przeniesiony do tymczasowej lokalizacji przy Muzeum Miejskim.

Dwa miesiące utrudnień

Dla tych, którzy nie chcą stać na wahadle - Urząd Miasta proponuje objazdy. Remontowany odcinek można ominąć ulicami Wieniawskiego, Mickiewicza i Bankową.

Ale mieszkańcy już nie przebierają w słowach komentarzy.

- Wszystko rozkopane w całej dzielnicy, nic nie skończone i dalej robi się rozwałkę. Janasa, Smołki, Starowiejska - rozgrzebane i nie skończone. Teraz ostatni kawałek Wolności, którym jeszcze można było wyjechać z tej dzielnicy w stronę Halemby rozbebeszą. Może mieszkańcy się wyniosą z Rudy, by nie przeszkadzać panom z Drogopolu? Wszystkie drogi, które są objazdami to już ruina. Została ostatnia Mickiewicza.
- Ja rozumiem remont, ale wszystko już jest rozkopane od Karmańskiego po dworzec PKP. Proponujecie objazdy, a tam wszędzie zawieszenie można uszkodzić, takie są tam drogi.
- Kogoś pogrzało totalnie? To do przedszkola z dzieckiem o której będę musiała jechać? O 6 rano? Żeby na 8 zdążyć?!
- Drogopol musi być dobrze ubezpieczony, bo zanim te wykopki się skończą, to trzeba będzie wypłacić sporo za uszkodzone zawieszenia.
- Ktoś oszalał? Przecież przy zamkniętej Janasa i Starowiejskiej to będzie masakra!
- Na 8 do roboty, to o 5 trzeba wyjechać.
- To chyba jakiś żart, tylko do 1 kwietnia jeszcze trochę czasu. Czy ktoś z UM jechał ta trasa w tym czasie, przecież to koszmar.

Janusz Żurek, rudzki aktywista i społecznik przedstawił też inne argumenty przeciwko takiemu rozwiązaniu.

- Czy ktoś się zastanowił, w jaki sposób mają włączyć się do ruchu na Wolności wyjeżdżający z ulic Sieronia, Bujoczka (obojętnie czy skręcając w lewo czy w prawo) i jak skręcą w Bujoczka jadący wahadłem na zielonym świetle od strony Rudy Południowej, gdy na czerwonym będzie stała kolejka samochodów jadących od Dworca odcinając skręt w ulicę Bujoczka? - pyta Janusz Żurek. - Remont ulicy Janasa nie jest zakończony, więc nie ma jak włączyć się do ruchu na Wolności w innym miejscu jadącym od ulic Skłodowskiej-Curie, Starego Osiedla w Rudzie i Szczęść Boże. Jaki objazd dla nich przewidziano? Czy nie można wstrzymać remontu tego odcinka do czasu zakończenia remontu Janasa (chyba termin jest do kwietnia) i zrobić objazd dla ruchu samochodowego od strony Szczęść Boże przez Janasa i Bankową do Mickiewicza? Może na czas remontu tego odcinka zamiast ustawiać tam wahadło, to zrobić go ulicą jednokierunkową w kierunku Rudy Południowej, a ruch w drugą stronę skierować w jednokierunkową Mickiewicza przy ogródkach działkowych i od Wieniawskiego już dwukierunkową Mickiewicza? W jaki sposób będzie zapewnione bezpieczeństwo pieszych na niezwykle ruchliwym przejściu dla pieszych po wyłączeniu świateł przy Placu Koniecznego? To chyba najbardziej oblegane przejście na tym odcinku.

Zapytaliśmy w Drogopolu o tę sytuację.

- My nie proponujemy objazdów, bo ruch na wahadle powinien iść sprawnie. W godzinach szczytu wyłączymy światła i będzie ręczne sterowanie ruchem. Jak tylko droga będzie się korkować - pracownicy postarają się ją jak najszybciej oczyścić puszczając ruch - powiedział Łukasz Szałyga z Drogopolu.

Według zapewnień, prace pójdą sprawnie. Na dniach zacznie się frezowanie nawierzchni, demontaż torowiska i budowa kanalizacji deszczowej. Niestety, to wszystko ma swój czas.

- Przy dobrym wietrze w dwa miesiące skończymy ten dwustumetrowy odcinek i przerzucimy się dalej - dodaje Szałyga.

Dajcie jutro i następnych dniach znać, jak się jeździ przez Rudę!

Za miesiąc ruszą roboty na Karmańskim

Może Cię zainteresować:

Plac budowy przekazany, wkrótce roboty na Wolności

Autor: Jacek Skorek

10/08/2022

Ruszyła modernizacja Wolności w Rudzie Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Zaczęło się! Kopią na Karmańskim. I będą kopać przez ponad rok

Autor: Jacek Skorek

05/09/2022

Remont Wolności postępuje

Może Cię zainteresować:

Od poniedziałku utrudnienia w Rudzie. Do Magazynowej - objazdem

Autor: Jacek Skorek

24/02/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon