Plac budowy przekazany, wkrótce roboty na Wolności

Przedstawiciele miasta i generalnego wykonawcy - firmy Drogopol - spotkali się dziś na ulicy Wolności, by oficjalnie przekazać plac budowy. Prace ruszą najpóźniej za miesiąc.

Kompleksowy remont ulicy Wolności i budowa ronda na Karmańskim nieco się odwlekły z powodów przetargowych. Pierwotnie oferenci przedstawili propozycje znacznie przekraczające zaplanowany na ten cel budżet. Ostatecznie, po licytacji, zwyciężył Drogopol. Dziś oficjalnie przekazano plac budowy.

Co nas czeka?

- Pierwszy etap prac obejmuje wykonanie ronda w miejscu skrzyżowania ulic Wolności i Zabrzańskiej oraz dalej - budowę drogi w kierunku ulicy Magazynowej. W pierwszych etapach planujemy wyłączyć sygnalizację świetlną, by wykonać kanalizację deszczową. Mam nadzieję, że te etapy nie będą powodować zbyt dużych utrudnień dla kierowców. Do końca roku planujemy ukończyć układ drogowy związany z budową ronda - mówi Łukasz Szałyga z Drogopolu.

Jak zapewnia wykonawca - ruch na skrzyżowaniu będzie odbywać się po jednym pasie w każdą stronę.

- Ze względu na to, że obecna tarcza skrzyżowania jest na tyle szeroka, będziemy starali się zachować przejezdność po jednym pasie na każdym etapie budowy - dodaje.

W związku z budową ronda czasowo wyłączony będzie odcinek Zabrzańskiej w kierunku Chebzia, z przejazdem tylko dla komunikacji miejskiej. Objazd będzie poprowadzony przez 1-go Maja i trasę N-S.

- Planujemy rozpocząć prace w pierwszej dekadzie września. Mamy nadzieję, że uda się to zrobić do czerwca przyszłego roku - mówi przedstawiciel Drogopolu.

Takie są założenia projektowe. Jednak wykonawca jest pełen optymizmu i nie wykluczone, że zakończy prace do końca tego roku.

Etap drugi - 2023

- Drugi etap obejmuje prace na ulicy Wolności do Piastowskiej wraz z budową kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Ten etap prac planujemy rozpocząć w przyszłym roku - relacjonuje Łukasz Szałyga.

W ostatnich etapach prac na Wolności, podczas kładzenia nawierzchni, może być wprowadzony ruch wahadłowy, jednak jak zapewnia wykonawca - będą to bardzo krótkie okresy i na krótkich odcinkach, by w jak najmniejszym stopniu utrudniać przejazd tą drogą.

Jak się dowiedzieliśmy, jeżeli warunki pozwolą i podczas budowy nie wyjdą jakieś niespodzianki - wykonawca szacuje, że ukończy prace przed założonym terminem, czyli 2024 rokiem. Kompleksowa przebudowa ulicy Wolności kosztować będzie 60 milionów złotych.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon