Koniec kopalni "Pokój" bliski. Jest przetarg na wyburzanie.

Decyzja zapadła - kopalnia "Pokój I-Ruch Śląsk" wkrótce zniknie z krajobrazu. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, do której należy ta część kopalni - ogłosiła przetarg na likwidację infrastruktury naziemnej w rejonie szybu III. Kończy się blisko 120 lat historii tego zakładu.

Kopalnia pokoj

Wiele lat trwała walka o uratowanie kopalni "Pokój". Ostatecznie jednak - po restrukturyzacji rudzkich kopalń i przekazaniu tej części do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - jej los stał się przesądzony. Ogłoszony obecnie przetarg, to początek końca "Pokoju". Ale jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy - czy do niego dojdzie - okaże się w najbliższych tygodniach. Bo od "Pokoju" zależy los kopalni "Halemba". Niemniej oficjalnie - informacja przetargowa już jest.

Przetarg obejmuje pięć obiektów do likwidacji:

  • budynek maszyny wyciągowej szybu III
  • budynek sterowni pomostu wiszącego w szybie na terenie szybu III
  • wieża wyciągowa szybu III
  • budynek stacji odmetanowania
  • rurociąg odmetanowania przy szybie III

Termin składania ofert na prace likwidacyjne określono na 24 luty, godzinę 9.30. Zamawiający przewiduje negocjacje, jednak kryterium podstawowym jest cena.

Wydobycie w "Pokoju I" ma zostać zakończone w pierwszym kwartale bieżącego roku, z kolei całkowita likwidacja ruchu i majątku dawnej kopalni nastąpi do 31 grudnia 2022.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon