Znów oszustwa "na pracownika administracji" w Rudzie Śląskiej. Złodzieje uderzyli w Halembie

Oszuści znów zastosowali metodę "na pracownika administracji". Chodzili po osiedlach w Halembie i, pod pretekstem kontroli cieknących rur, próbowali wchodzić do mieszkań i okradać seniorów. W dwóch przypadkach w Rudzie Śląskiej Halembie, niestety, odnieśli sukces.

Oszustwo na wodociagi ruda slaska

Jak informuje rudzka policja, po raz kolejny rudzcy seniorzy padli ofiarami oszustów podających się za pracowników administracji. Pod pretekstem konieczności sprawdzenia wycieku z rur - mężczyzna lub mężczyźni o, jak informowały poszkodowane, wschodnim akcencie - weszli do mieszkań dwóch starszych kobiet. Rzekomo poszukując przecieków oszust odwrócił uwagę seniorek i sprawdził typowe miejsca chowania pieniędzy. Okazało się, że jedna miała gotówkę pod poduszką, druga - w kredensie, pod pościelą.

- Policjanci z Halemby otrzymali dwie informacje o tego typu zdarzeniu. Miały one miejsce na ulicy Solidarności i obok, na 1 Maja. Do drzwi seniorek zapukał mężczyzna, podający się za pracownika administracji. Powiedział, że przychodzi w związku z awarią rury wodociągowej. Po jego wyjściu seniorki zauważyły brak pieniędzy, które miały schowane. Jedna z pań zadzwoniła nawet do administracji, ale usłyszała, że nikt od nich nie był wysyłany. Gdyby zrobiła to wcześniej przed wpuszczeniem mężczyzny do mieszkania, uchroniła by swoje oszczędności - podaje asp. szt. Arkadiusz Ciozak z KMP w Rudzie Śląskiej.

Kobiety straciły 3000 i 4500 złotych.

- Przebywając w domu czy mieszkaniu, nigdy nie możesz przyjmować założenia, że jesteś w nim w pełni bezpieczny. Pamiętaj, że niektórzy przestępcy działają w ciągu dnia i do realizacji swoich zamiarów potrzebują domowników w ich miejscu zamieszkania. Podstawą ich działania jest podanie fałszywego celu przybycia, czy też podszywanie się za przedstawicieli różnorakich instytucji, urzędów lub firm, administracji czy nawet za krewnych lub osoby z nimi związane. Po uśpieniu czujności czy wykorzystaniu nieuwagi domownika wyłudzają od niego pieniądze albo dokonują ich kradzieży - ostrzegają policjanci. - Przytoczone historie wskazują na łatwość, z jaką osoby dostają się do mieszkania. Sytuacja ta miała miejsce w dzień, w godzinach przedpołudniowych. To nie pierwszy przypadek, gdy seniorzy zaufali złodziejom, którzy bez skrupułów okradli ich z oszczędności.

W celu ustrzeżenia się przed podanymi sytuacjami zachowaj szczególną ostrożność i pamiętaj o przestrzeganiu poniższych zaleceń:

  • drzwi wejściowe zawsze zamykaj na zamki,
  • po zmroku warto zasłaniać zasłony w oknach – strzec swojej prywatności,
  • jeśli mieszkasz w domku, to teren przy domu powinien być oświetlony, a krzewy i drzewa odpowiednio przycięte tak, aby nie ograniczały widoczności;
  • nie otwieraj drzwi bez upewnienia się kto i po co przyszedł – najlepiej sprawdź przez wizjer i zapytaj o to przez zamknięte drzwi.
  • osobę podającą się za przedstawiciela administracji osiedla, elektrowni, gazowni czy jakiegokolwiek urzędu zawsze możesz sprawdzić, prosząc o okazanie legitymacji służbowej, a jeżeli masz wątpliwości co do jej autentyczności, możesz telefonicznie (bez otwierania drzwi) sprawdzić w danej instytucji czy była ona do Ciebie skierowana;
  • jeśli musisz kogoś wpuścić, to nigdy nie zostawiaj tej osoby samej ani na chwilę, najlepiej, żeby wtedy w domu był jeszcze obecny ktoś z rodziny, znajomy czy sąsiad;
  • w ganku, przedpokoju czy innym miejscu, gdzie zazwyczaj witasz obce osoby, nie pozostawiaj rzeczy cennych takich jak: torebka, portfel, kluczyki do samochodu, klucze do mieszkania, saszetka z dokumentami;
  • przechowując w domu oszczędności czy inne cenne przedmioty schowaj je w miejscu znanym tylko Tobie, niestandardowym.
  • pod żadnym pozorem nie pokazuj obcym, gdzie jest to miejsce, na przykład podczas wydania reszty - często właśnie w ten sposób złodzieje dowiadują się, gdzie trzymana jest gotówka.
Biala sobota ruda slaska 8

Może Cię zainteresować:

Bezpłatne badania i profilaktyka, czyli Biała Sobota w Rudzie Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

22/05/2024

Dzien dziecka ruda slaska 2

Może Cię zainteresować:

Wystrzałowy Dzień Dziecka na strzelnicy w Rudzie Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

22/05/2024

Wypadek dts1

Może Cię zainteresować:

Przeleciał z DTŚ-ki na Zabrzańską. Groźnie wyglądający wypadek w Rudzie Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

22/05/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon