Sobotni piknik przy piekaroku w Rudzie Śląskiej

Degustacja chleba wypiekanego na naturalnym zakwasie, prelekcje o historii miejsca, pogadanka o pszczołach oraz warsztaty kreatywne dla dzieci - czyli rodzinny piknik przy piekaroku w Rudzie - jedynym w regionie czynnym zabytkowym piecu chlebowym. Sobotnią imprezę tradycyjnie poprowadzi Inga Papkala.

Kto jeszcze nie spróbował - koniecznie powinien posmakować chleba z rudzkiego piekaroka. Stałym bywalcom nie trzeba reklamować jego wyjątkowego smaku. Okazja do degustacji będzie już w najbliższą sobotę, 25 maja. Impreza rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa do 13.30.

- Kiedyś gospodynie z pobliskiego familoka wyrabiały ciasto w domu i zanosiły je w specjalnych foremkach do wypieku w piekaroku. Dzisiaj ten obiekt służy nam do okazyjnych spotkań i prezentacji – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Piknik rozpocznie się opowieścią Krzysztofa Gołąba – dyrektora Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, o historii powstania zabytkowego pieca oraz dzieje miejsca, w którym się znajduje, czyli terenu dawnego dworu w Rudzie. Będzie można wysłuchać też ciekawostek o życiu i pracy pszczół oraz nabyć słoiczek miodu z lokalnej pasieki Pasjonata.

Dla najmłodszych przewidziano warsztaty kreatywne - własnoręczne przygotowywanie prezentów dla mam z okazji zbliżającego się ich święta. Będzie też można spróbować prania na waszbrecie i szpanowania prania.

Rudzki piekarok mieści się przy ulicy Bujoczka 24 w Rudzie. Kolejne spotkanie przy piecu chlebowym magistrat planuje zorganizować w trakcie wakacji.

Biala sobota ruda slaska 8

Może Cię zainteresować:

Bezpłatne badania i profilaktyka, czyli Biała Sobota w Rudzie Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

22/05/2024

Grzegorz tobiszowski

Może Cię zainteresować:

Grzegorz Tobiszowski zawieszony w PiS. To decyzja prezesa

Autor: Redakcja

22/05/2024

Wypadek dts1

Może Cię zainteresować:

Przeleciał z DTŚ-ki na Zabrzańską. Groźnie wyglądający wypadek w Rudzie Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

22/05/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon