"Red light" na skrzyżowaniu w Rudzie Śląskiej Czarnym Lesie. Działa czy nie? Rozwiewamy wątpliwości

Kilka dni temu na skrzyżowaniu w Czarnym Lesie, na przecięciu Czarnoleśnej, 1 Maja i Kokota pojawiły się pomalowane na żółto kamery. To zapowiadany długo system "red light", którego celem jest ujawnianie przejazdu na czerwonym i żółtym świetle. I oczywiście wysyłanie kierowcom pamiątkowych zdjęć. A że każdemu może się zdarzyć - pytań o to, czy będzie na święta "prezent" - pojawia się sporo.

Tego typu kamery funkcjonują w wielu miastach. Pomalowane na żółty kolor są włączone do systemu Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Kierowca, który załapie się na nagranie, raczej nie ma pola manewru. Można się wprawdzie próbować odwołać, że nagłe hamowanie spowodowałoby zagrożenie w ruchu drogowym, ale... Dla własnego portfela lepiej hamować wcześniej, a nie próbować się jeszcze zmieścić na ciemnożółtym. W końcu to tylko komputer - negocjować się z nim nie da.

Ile wynoszą mandaty za przejazd na czerwonym i żółtym świetle w 2023 roku?

Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem za przejazd na czerwonym świetle można otrzymać mandat w kwocie 500 zł oraz 15 punktów karnych. Jeżeli następstwem takiego wykroczenia będzie spowodowanie kolizji drogowej, to kwota mandatu wzrośnie do 1500 zł. A jeżeli policjanci stwierdzą, że nastąpiło rażące zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym - sprawa zostanie skierowana do sądu z wnioskiem o ukaranie kierowcy. Sąd ma możliwość nałożenia kary finansowej nawet do 30000 zł. Z kolei kierowca, który przejedzie na żółtym świetle - podlega karze do 500 zł i 6 punktów karnych.

Kamery w Czarnym Lesie - działają czy nie?

Kilka dni temu system "red light" został zainstalowany na skrzyżowaniu w Czarnym Lesie. I od razu rozgorzała dyskusja oraz pytania - działa czy nie? Muszę was rozczarować...

Na razie "prezentów" od GITD nie będzie. Główny Inspektorat Transportu Drogowego potwierdził dziś - stan urządzeń w Rudzie Śląskiej: nie działa.

Kiedy będzie działać? Najprawdopodobniej przed końcem roku, choć tego typu systemy muszą najpierw przejść fazę synchronizacji i testów. Najpewniejszym źródłem, jak się dowiedziałem, jest profil na Facebooku - Centrum automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Tam są zamieszczane informacje o nowych włączeniach. Śledźcie!

Aaaaa, komu zdjąłem kamień z serca - daje serduszko🤣.

Rejestrator wjazdu na czerwonym pojawi się na skrzyżowaniu w Czarnym Lesie

Może Cię zainteresować:

Rejestrator na skrzyżowaniu w Czarnym Lesie i odcinkowy pomiar na DTŚ

Autor: Jacek Skorek

28/11/2022

Agata Dymara w swoim królestwie

Może Cię zainteresować:

Z pasji i miłości do natury zrodził się Eko Geszeft. Wyjątkowe miejsce na Frynie!

Autor: Jacek Skorek

05/12/2023

Mistrz i asystentka przy pracy

Może Cię zainteresować:

Kuśnierz na wagę złota! Krzysztof Szmyt z Zabrza potrafi wyczarować cuda z futer

Autor: Jacek Skorek

06/12/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon