Ponad 120 uwag mieszkańców do koncepcji nowego rynku

Konsultacje społeczne dotyczące koncepcji nowego rynku w Nowym Bytomiu nie przeszły bez echa. Swoje uwagi zgłosiło blisko 40 mieszkańców. Liczba propozycji zmian do urzędowego planu przekroczyła 120 pozycji!

Plan zmian na nowobytomskim rynku został poddany społecznym konsultacjom. Okazało się, że mieszkańcy mają swoje uwagi.

- Zacienione ławki, elementy architektury nawiązujące do dziedzictwa miasta i jego śląskości, wyznaczenie miejsca pod organizację wystaw plenerowych, monitoring, bezpłatna toaleta – to część z propozycji przekazanych przez mieszkańców podczas konsultacji koncepcji nowego zagospodarowania rynku, które zostaną wykorzystane podczas jego przebudowy - podał rudzki magistrat.

Konsultacje koncepcji nowego zagospodarowania rynku trwały od 11 stycznia do 9 lutego 2023 r., a ich finałem było spotkanie z mieszkańcami.

- Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konsultacjach. Przekazane przez mieszkańców uwagi były źródłem cennych inspiracji. Wszystkie zostały dokładnie przeanalizowane, a część z nich zostanie wykorzystana podczas realizacji inwestycji. Aktywność mieszkańców podczas rozmów o sposobie zagospodarowania rynku pokazała też, że sam temat ważny jest dla wielu z nich – powiedział Michał Pierończyk, prezydent miasta.

Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło zieleni. By było jej więcej.

– Założenia ujęte w koncepcji są optymalne. Musimy zachować równowagę, ponieważ przestrzeń ta nadal ma pełnić funkcję miejskiego rynku, a nie parku. Ponadto jesteśmy także ograniczeni infrastrukturalnie, gdyż nie każdy fragment rynku nadaje się na rozszczelnienie oraz późniejsze nasadzenia. Wynika to m.in. z uzbrojenia znajdującego się pod płytą rynku – tłumaczy Michał Pierończyk.

Czytaj - te uwagi najprawdopodobniej nie będą wzięte pod uwagę. Co ciekawe, pojawiły się i takie opinie, by w ogóle nie ingerować w rynek i nie dokonywać tam nowych nasadzeń.

Fontanna - ma zostać czy nie?

Nowa koncepcja przewiduje likwidację fontanny, ponieważ w praktyce nie można jej naprawić. Budowa nowej generuje z kolei zbyt duże koszty związane zarówno z jej powstaniem, jak i jej przyszłym użytkowaniem. Zaproponowane w koncepcji rozwiązanie przewiduje zachowanie drugiej fontanny przelewowej znajdującej się w południowej części rynku oraz budowę podziemnego zbiornika retencyjnego. Były głosy, by zostawić zbiornik otwarty.

– W przypadku takiego rozwiązania narażamy się znów na koszty związane z czyszczeniem i zapewnieniem odpowiedniej jakości wody w takim zbiorniku. Nie chcemy się oczywiście zamykać na propozycje mieszkańców, z których wynika, że zależy im, aby jeszcze jakiś element związany z wodą powstał na rynku. Dlatego zdecydowaliśmy się, że na etapie dokumentacji budowlanej dokładnie przeanalizujemy możliwość realizacji tzw. placu wodnego z wykorzystaniem naturalnych spadków przestrzeni, którego głównym zadaniem byłoby zatrzymanie odpływu wody deszczowej - deklaruje prezydent miasta.

Wezmą pod uwagę pomysły mieszkańców?

Jak deklarują władze miasta - znaczna część propozycji będzie miała szansę zostać zrealizowana, ponieważ ujęta zostanie w dokumentacji projektowej. Na realizację mają szanse:

  • zacienione ławki,
  • bezpłatna toaleta,
  • elementy architektury nawiązujące do dziedzictwa miasta i jego śląskości,
  • wyznaczone miejsce pod montaż przenośnych kurtyn wodnych oraz przestrzeni pod organizację wystaw i galerii plenerowych,
  • wyznaczone miejsce pod choinkę bożonarodzeniową (jedno z nasadzonych drzew będzie pełnić taką funkcję),
  • monitoring.

Nie uwzględniono z kolei propozycji dotyczących przeniesienia przestrzeni wyznaczonej pod organizację imprez plenerowych z zachodniej części rynku do części wschodniej.

- Tu na przeszkodzie stoją warunki terenowe związane z zastosowaniem słabszej podbudowy pod płytą rynku. Nie uwzględniona została także grupa postulatów dotycząca ingerencji w przestrzeń znajdującą się poza rynkiem, a tym samym poza zakresem samej konsultowanej koncepcji. W tym przypadku propozycje dotyczyły jezdni oraz parkingu w południowej części pl. Jana Pawła II, działalności gospodarczych w kamienicach przylegających do rynku oraz znajdujących się przy nich placów. Władze miasta zamierzają jednak wrócić do tych uwag przy okazji prac nad kolejnym etapem zagospodarowania przestrzeni w rejonie pl. Jana Pawła II - dodał prezydent.

Teraz miejska koncepcja wraz z uwagami mieszkańców pójdzie do projektanta. Finalny efekt zobaczymy już niebawem. Oraz ile ze zgłoszonych uwag rzeczywiście znajdzie w nowym projekcie.

Konferencja prasowa Michała Pierończyka

Może Cię zainteresować:

Michał Pierończyk ogłosił swój program wyborczy. Zapowiada łączenie dzielnic i zielony rynek

Autor: Michał Wroński

16/08/2022

Rynek w Rudzie Śląskiej wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Koniec betonozy. Do końca roku ma powstać koncepcja na „zielony” rynek w Nowym Bytomiu

Autor: Michał Wroński

05/11/2022

Wstępna koncepcja rynku w Nowym Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Ostatnie konsultacje w sprawie rynku. Urząd zaprasza mieszkańców do udziału

Autor: Jacek Skorek

07/02/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon