Rudzki "Nereusz" przygotował wiele atrakcji na maj. Wśród nich gry terenowe, podchody i wspólne hamakowanie

Spontaniczna Gra Miejska, akcja „Zabierz mamę na hamak”, 10. edycja gry terenowej GROT i rodzinne podchody „Tropem Leśnych Skrzatów” – to majowe propozycje na aktywne spędzanie czasu wolnego przygotowane przez rudzkie Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza.

Już w najbliższą sobotę (22 maja 2021) w godz. 9.00-12.00 odbędzie się „Spontaniczna Gra Miejska”. Impreza rozpocznie się od przesłania mapy z konkretnymi wskazówkami. Będzie dołączony do niej numer telefonu do koordynatora zabawy. Żeby wziąć udział w wydarzeniu trzeba mieć ukończone 8 lat. Każda drużyna musi składać się z trzech osób, w tym przynajmniej dwie powinny być spokrewnione, a jeden z zawodników drużyny musi mieć ukończone 18 lat.

- Gra będzie polegać na wypełnianiu przydzielonych zadań. Uczestnicy będą mieli również okazję m.in. odkryć mniej popularne zakątki Rudy Śląskiej – mówi Roksana Lelonek, wychowawca jednego z Klubów Młodzieżowych „Nereusza”.

Udział w imprezie jest bezpłatny, a organizator przewidział atrakcyjne nagrody - niespodzianki dla zwycięzców. Udział należy zgłosić do 19 maja, do godz. 20.00. Wszelkie informacje wraz z kartą zgłoszenia znajdują się na stronie: https://nereusz.pl/spontaniczna-gra-miejska-22-maja-2020%21

29 maja - Grot, zespołowa impreza terenowa

Z kolei 29 maja (sobota) na terenach postindustrialnych przy ul. Pokoju 13 odbędzie się GROT, czyli zespołowa impreza terenowa o charakterze przygodowym.

W tym roku wydarzenie odbędzie się w dwóch turach: w godz. 9:00-13:00 oraz 14:00-18:00 (dokładna godzina startu poszczególnych drużyn zostanie podana w informacji telefonicznej lub mailowej na kilka dni przed rozpoczęciem imprezy). Zwycięzcy zostaną jednak wyłonieni spośród wszystkich drużyn. Do pokonania będzie kilkukilometrowa trasa z różnorodnymi zadaniami, m.in pozoracjami medycznymi, strażackimi, przeszkodami linowymi (wysokościowymi) i strzeleckimi. Ze względu na pandemię nie przewiduje się wspólnego zakończenia gry, a podsumowanie zostanie opublikowane do poniedziałku 31 maja do godziny 20:00 na profilu „Nereusza” w mediach społecznościowych.

Opłata za udział w imprezie wynosi 50 zł od osoby w kategorii dorosłych i młodzieżowej oraz 35 zł od osoby w kategorii rodzinnej. Za tę kwotę zapewnione jest m.in. podstawowe ubezpieczenie NNW uczestników podczas imprezy.

- Nie chcemy, by brak możliwości uregulowania opłaty był przeszkodą do wzięcia udziału w grze, dlatego w razie problemów finansowych prosimy o indywidualny kontakt – podkreśla Darek Kowalski, kierownik Klubów Młodzieżowych „Nereusza”. - Przewidziano nagrody - niespodzianki dla zwycięzców każdej kategorii, pamiętajmy jednak, że nie o nagrody tutaj chodzi - dodaje.

Wszystkich informacji udziela Pan Darek Kowalski (nr 608-695-687) oraz wolontariusz stowarzyszenia Daniel Skubacz (662-845-299). Pełna informacja wraz z regulaminem imprezy znajduje się na stronie https://nereusz.pl/grot-2021---29-maja%21.

26 maja - "Zabierz mamę na hamak"

Dla osób, które potrzebują relaksu, „Nereusz” również ma propozycję: w środę 26 maja zaprasza do wspólnego hamakowania. Zaproszenie skierowane jest przede wszystkim do mam z dziećmi.

– Zbiórka na parkingu przy parafii Bożego Narodzenia w Halembie o godz. 16:30. Razem się pobujamy, popatrzymy w niebo i posłuchamy ptaków – zapowiada Adam Krężel, animator społeczności lokalnej.

Chęć udziału należy zgłosić pod nr 502 919 491 lub na mail dobrodzielnia@nereusz.pl.

30 maja - podchody "tropem leśnych skrzatów" oraz piknik w lesie

Również ostatnia niedziela maja zapowiada się atrakcyjnie. – Na ten dzień planujemy kolejną grę terenową oraz piknik w halembskim lesie.

- W ramach podchodów „Tropem Leśnych Skrzatów” zaprosimy uczestników do rodzinnego spaceru, wspólnego rozwiązywania zadań przygotowanych w wyznaczonych miejscach i odnalezienia leśnych postaci, które powiedzą nam co nieco o rodzinnych wartościach – zapowiada Katarzyna Westerowska, kierownik projektu „Dobrodzielnia”.

Uczestnicy gry poznają wszystkie szczegóły, gdy dołączą do zabawy. Impreza rozpocznie się o godz. 10.00, natomiast na godz. 16.30 planowany jest piknik.

Będzie okazja, by nagrodzić uczestników podchodów, ale także uczcić Dzień Dziecka i kolejną rocznicę powołania naszego stowarzyszenia – mówi Alina Szulirz, przewodnicząca Stowarzyszenia.

Projekt "Dobrodzielnia"

Majowe atrakcje organizowane są w ramach działalności Klubów Młodzieżowych prowadzonych przez Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza oraz realizacji nowego projektu „Dobrodzielnia”, dofinansowanego ze środków unijnych. To projekt dedykowany rodzinom, który daje możliwość m.in. aktywnego spędzenia czasu, zdobycia nowych umiejętności czy nawiązania ciekawych relacji.

Działalność Klubów Młodzieżowych

Kluby młodzieżowe działają w Halembie, Bykowinie i Rudzie, a w ich zajęciach uczestniczy na co dzień 90 młodych ludzi. Razem spędzają czas, korzystają z pomocy w nauce, uczestniczą w różnych kursach np. z zakresu fotografii, tańca współczesnego, samoobrony, nurkowania, jazdy na nartach, emisji głosu, czy kulinarnych. Młodzież odwiedza również osoby niepełnosprawne i chore, współorganizuje spotkania wigilijne dla osób bezdomnych czy turnieje i koncerty dla rudzkiej społeczności. Do Klubu może dołączyć każdy rudzianin w wieku od 13 do 20 lat. Do tej pory z ich oferty skorzystało ponad 2 tys. młodych ludzi, dla których zajęcia prowadziło ok. 60 wychowawców, instruktorów i wolontariuszy. Uczestnictwo w zajęciach jest nieodpłatne.

„Nereusz” powstał w 1999 roku w Halembie z inicjatywy młodzieży oazowej i jej opiekuna, ks. Waldemara Pawlika. Od 2007 roku posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Celem Stowarzyszenia jest wspieranie dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, które odbywa się nie tylko w klubach młodzieżowych, ale również w świetlicy, trzech klubach seniora, Centrum Rozwoju Rodziny oraz w Domu Ubogich.

- Tworzenie przestrzeni, w której dzieci i dorośli mogą rozwijać swój potencjał, organizowanie specjalistycznego wsparcia i podawanie dobra dalej - to dla nas wciąż aktualne zadania - mówi Alina Szulirz, przewodnicząca „Nereusza”. - W ostatnim czasie szczególnie koncentrujemy się na spotkaniach w tzw. „realu”. Wyjście z domu, kontakt z przyrodą, bycie w życzliwej obecności i wspólne działanie mogą skutecznie zapobiegać konsekwencjom izolacji – dodaje.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon