Nowa komenda miejska i strażnica Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej - uroczyście otwarta!

Jej budowa rozpoczęła się w 3 listopada 2022 roku. Komenda miejska i strażnica PSP w Rudzie Śląskiej kosztowała 40 milionów złotych i jest najnowocześniejsza w Polsce. Na powierzchni 1,2 hektara stanęła nie tylko baza dla 18 wozów bojowych, ale też miejsce pracy na najwyższym poziomie dla rudzkich strażaków. Wraz z zapleczem socjalnym i... sportowym.

W porównaniu do dotychczasowej komendy miejskiej - nowa siedziba to... kosmos. Zlokalizowana przy ulicy Niedurnego 4, na przeciwko kopalni Pokój, baza - pozwala na zastąpienie obecnie funkcjonujących dwóch jednostek ratowniczo-gaśniczych - jedną nowoczesną. Dodatkowo - nową lokalizację uznano za najbardziej dogodną do wyjazdów w każde możliwe miejsce w Rudzie Śląskiej. I nie tylko. Stąd łatwo dotrzeć do autostrady A4, DTŚ czy dróg wojewódzkich i głównych szlaków drogowych. To niezwykle istotne, gdyż w latach 2018 – 2022 strażacy Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej, poza pożarami, brali udział w 856 zdarzeniach w transporcie drogowym.

Co w nowej bazie rudzkiej PSP?

Nowy budynek strażnicy ma powierzchnię użytkową około 3.400 m kw. i jest wyposażony w... chyba wszystko, czego strażakom potrzeba. Od oczywiście pomieszczeń biurowo-administracyjnych (bez papierów nawet PSP nie działa), wszelakiego rodzaju magazyny i zaplecza, po to, z czego korzystać będą wyjeżdżający do akcji rudzcy strażacy.

Są więc pokoje wypoczynkowe dla dyżurujących załóg i gości, dobrze wyposażona kuchnia, pokój do szeroko pojętego relaksu, spora sala gimnastyczna i boisko "letnie", siłownia, pokój konferencyjny... Jest też specjalnie przygotowana dla najmłodszych ścieżka edukacyjna "Ognik", gdzie goście zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa i zagrożeniami związanymi z ogniem, czadem, zachowaniem w czasie wypadku czy zagrożenia zdrowia i życia.

W nowej strażnicy służbę będzie pełnić 95 funkcjonariuszy PSP oraz 3 pracowników cywilnych. Budynek jest też nowoczesny pod względem energetycznym - z instalacją fotowoltaiczną, która pozwoli obniżyć koszty energii.

Jego budowa w całości została sfinansowana ze środków pochodzących z budżetu państwa - kosztowała 40 milionów złotych.

Rudzcy strażacy już w pełni przeniosą się do nowej siedziby w ciągu najbliższego tygodnia.

Mistrz i asystentka przy pracy

Może Cię zainteresować:

Kuśnierz na wagę złota! Krzysztof Szmyt z Zabrza potrafi wyczarować cuda z futer

Autor: Jacek Skorek

06/12/2023

Agata Dymara w swoim królestwie

Może Cię zainteresować:

Z pasji i miłości do natury zrodził się Eko Geszeft. Wyjątkowe miejsce na Frynie!

Autor: Jacek Skorek

05/12/2023

Za jazdę nieodśnieżonym autem grożą wysokie mandaty i punkty karne

Może Cię zainteresować:

Pamiętajcie o odśnieżeniu auta przed jazdą! Grożą wysokie mandaty i punkty karne

Autor: Jacek Skorek

27/11/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon