Nie bądźmy obojętni i alarmujmy widząc bezdomnych w potrzebie

Coraz niższe temperatury nocą powodują, że osoby dotknięte bezdomnością czy samotne i starsze są bardziej narażone na wychłodzenie. Dlatego policjanci wspólnie z innymi służbami i instytucjami większą uwagę poświęcają kontroli miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to miejsca, w których najczęściej szukają one schronienia przed zimnem.

policja.pl
Bezdomni są narażeni teraz na wychłodzenie. Reagujmy!

Policja alarmuje - niskie temperatury w okresie jesienno-zimowym, to zagrożenie dla życia i zdrowia osób dotkniętych bezdomnością oraz innych, potrzebujących ciepłego schronienia. Dlatego policjanci każdego roku sprawdzają pustostany, ogródki działkowe, kanały ciepłownicze i inne miejsca, w których osoby mogą szukać schronienia przed mrozem. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję o przypadkach, w których ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.

- Dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem i narażonych na wychłodzenie organizmu. Oprócz niebezpieczeństwa związanego z narażeniem na niskie temperatury, osoby te często tracą życie w pożarach lub w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Zagrożeniem dla nich jest także stan techniczny budynków, w których przebywają. W większości przypadków są to pustostany przeznaczone do rozbiórki. Miejsca te sprawdzają mundurowi, których celem jest pomoc osobom potrzebującym, narażonym na działanie niskich temperatur. Apelujemy także o czujność do wszystkich, którzy mają kontakt z takimi osobami. W każdym takim przypadku alarmujmy odpowiednie służby - apelują policjanci.

Co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Interesujesz się wydarzeniami na Śląsku? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

- Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie - dodają mundurowi.

Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - wybierając kategorię "Bezdomność". Strona ta nie służy jednak do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji. W takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych - 112, 986 lub 999.

Poszukiwany przez policję został zatrzymany

Może Cię zainteresować:

Wypchnęli niepełnosprawnego z tramwaju w Rudzie Śląskiej Wirku. Policja poszukuje tych mężczyzn

Autor: Jacek Skorek

22/11/2023

Jaką zmianę w opłatach szykują nam urzędnicy?

Może Cię zainteresować:

Zmiany w opłatach śmieciowych w Rudzie Śląskiej! Będzie liczone od metrażu

Autor: Jacek Skorek

21/11/2023

Klasy mundurowe ćwiczyły do apelu. 25 uczniów zasłabło

Może Cię zainteresować:

25 uczniów zasłabło podczas prób apelu. Co się stało w orzegowskim "Hooverze"?

Autor: Jacek Skorek

20/11/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon