Zmiany w opłatach śmieciowych w Rudzie Śląskiej! Będzie liczone od metrażu

"Ze źródeł zbliżonych do obozu władzy" lub "jak wiewiórki nam doniosły" - wiemy, że dziś w Urzędzie Miasta Ruda Śląska odbędzie się (lub już się odbyło) robocze spotkanie dotyczące podjęcia decyzji o zmianie uchwały o sposobie naliczania opłat za wywóz odpadów. Szykuje się poważna zmiana! Zamiast od "pogłowia", brzydko mówiąc, jaśnie panujący planują kasować od metrażu lokalu. Kto zyska, a kto na tym straci?

Jacek Skorek
Jaką zmianę w opłatach szykują nam urzędnicy?

Problem czy w ogóle temat wywozu odpadów na terenie Rudy Śląskiej zawsze interesował mieszkańców. Czyli grupę płatników utrzymujących system. Tak, wiem, miasto dopłaca do interesu. Ale nie w tym rzecz.

Od 1 lutego w Rudzie Śląskiej obowiązują nowe stawki za "gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy". Obecnie płacimy 37 złotych za głowę w przypadku zbiórki selektywnej i 74 złote przy nieselektywnej. Jeszcze rok temu było to odpowiednio 30 i 60 złotych. Chyba jednak włodarze miasta doszli do wniosku, że budżet lepiej wyjdzie na zmianie metody naliczania opłaty - z liczby lokatorów na metraż lokalu.

Metody naliczania opłaty za wywóz odpadów

W naszym kraju, dopuszczane prawem, są różne metody naliczania opłat za wywóz śmieci. Oto maksymalne stawki na obecny rok:

  • w przypadku metody od liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość – 2% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem – za mieszkańca, czyli 44,99 zł za mieszkańca (dotychczas 41,23 zł),
  • w przypadku metody od ilości zużytej wody z danej nieruchomości – 0,7% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem – za m3 zużytej wody, czyli 15,74 zł za m3 zużytej wody (dotychczas 14,43 zł), z tym że zgodnie z art. 6j ust. 3f ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w przypadku nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ustalana na podstawie metody od ilości zużytej wody z danej nieruchomości, nie może wynosić więcej niż 7,8% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, czyli 175,48 zł za gospodarstwo domowe (dotychczas 160,83 zł),
  • w przypadku metody od powierzchni lokalu mieszkalnego – 0,08% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem – za m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, czyli 1,79 zł za m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego (dotychczas 1,64 zł),
  • w przypadku metody od gospodarstwa domowego – 5,6% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem – za gospodarstwo domowe, czyli 125,98 zł za gospodarstwo domowe (dotychczas 115,46 zł),
  • w przypadku metody od zadeklarowanej liczby pojemników lub worków – 1,3% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za pojemniki lub worki o pojemności 120l przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości, czyli 29,24 zł za pojemniki lub worki o pojemności 120l (poprzednio 26,80 zł).

Interesujesz się wydarzeniami na Śląsku? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Planowana zmiana metody naliczania opłat w Rudzie Śląskiej - to właśnie od powierzchni lokalu. Jeśli maksymalna stawka w 2023 roku wynosi 1,79 zł za metr, to w przypadku mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych zapłacimy maksymalnie 89,50 zł (obecnie 37 zł za głowę).

Załóżmy więc, że dwuosobowa rodzina płaciła 74 złote, wzrost opłaty wyniesie więc 15,50 (maksymalnie). Zyskają na tym na pewno rodziny wieloosobowe. Stracą ci, którzy mieszkają sami na dużej powierzchni. I to sporo. Bo jeśli, dajmy na to, ktoś posiada mieszkanie 80-metrowe i do tej pory za śmieci płacił 37 złotych, nowa stawka mogłaby wynieść 143 złote!

W stolicy dla przykładu - już dwa lata obowiązują opłaty za wywóz odpadów uzależnione od metrażu. Obowiązuje pięć stawek:

  • do 30 mkw - 52 złote,
  • do 40 mkw - 77 złotych,
  • do 60 mkw - 88 złotych,
  • do 80 mkw - 94 złote,
  • powyżej 80 mkw - 99 złotych.

Oczywiście nie ma co drzeć szat przed oficjalnym ogłoszeniem zmian, bo nie znamy jeszcze szczegółów dzisiejszego "spotkania roboczego" w rudzkim magistracie. Może zostaną ustalone podobne progi, jak zrobiono to w Warszawie. I może wcale nie będzie dużo drożej? Bo taniej na pewno nie.

Zapewne już wkrótce dowiemy się oficjalnie, jaką metodę i stawki szykuje nam władza. Nieoficjalnie wiemy, że na wprowadzenie nowej metody jest już zgoda zarządu miasta.

Odpady Ruda Śląska

Może Cię zainteresować:

W ciągu niespełna dekady opłata za śmieci w Rudzie Śląskiej wzrosła o ponad 336 proc.

Autor: Michał Wroński

31/01/2023

Halemba - brak pojemników i śmieci na ulicy

Może Cię zainteresować:

Po śmieci z nową firmą? Ale tu i ówdzie jeszcze usterki... Brak pojemników i śmieci na ulicach

Autor: Jacek Skorek

03/06/2023

Ceny za wywóz śmieci wzrosną od 30-500 procent

Może Cię zainteresować:

Od przyszłego roku śmieci ostro w górę!

Autor: Jacek Skorek

28/12/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon