Kiedy będzie gotowa Szkoła Podstawowa nr 17 w Bielszowicach?

Budowa nowej siedziby SP17 w Rudzie Śląskiej Bielszowicach rozpoczęła się w listopadzie 2021. I od początku miała pod górkę. Nowe budynki postanowiono postawić bowiem na terenie objętym szkodami górniczymi. I gdy tylko zaczęto roboty, trzeba je było przerwać. Wreszcie jednak, mimo trudności i opóźnień - widać koniec. Prac, nie szkoły.

Budowa SP17 ruszyła w listopadzie 2021 roku i już w lutym 2022 - została wstrzymana. Powód - "ujawnione wpływy eksploatacji górniczej bezpośrednio pod terenem budowy". Ostatecznie udało się pokonać problemy.

- Wszystko idzie w dobrym kierunku i efekty widać już gołym okiem, choć wykonawca co jakiś czas napotyka na budowie kolejne "niespodzianki", jak na przykład niezinwentaryzowane urządzenia infrastruktury podziemnej, a to niestety spowalnia prace. Najważniejsze jednak, że udało się pokonać największą przeszkodę, czyli szkody górnicze - mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej. - Obecnie trwają prace wykończeniowe i porządkowe wewnątrz obiektu, a także kontynuowane są prace związane z zagospodarowaniem terenu i budową ogrodzenia. Podana została już docelowa energia elektryczna, w związku z czym można było rozpocząć już czynności rozruchowe systemu wentylacji mechanicznej, urządzeń przeciwpożarowych i urządzeń zasilanych energią, takich jak np. winda.

Szkoła na miarę XXI wieku

Gmach szkoły o powierzchni 2900 m kw. będzie składał się z głównego dwukondygnacyjnego budynku od strony ul. Szkolnej. W nim znajdą się m.in. aula, biblioteka, stołówka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i techniczne. Pozostałą część stanowić będą modułowe, jednokondygnacyjne bryły sal lekcyjnych w formie prostopadłościanów.

- Każda ze stref organizacyjnych dzięki oddzielnym wejściom będzie mogła działać niezależnie. W ten sposób np. dzieci z przedszkola nie będą miały kontaktu z uczniami z klas 4-8 – mówił Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.

W części przedszkolnej powstaną cztery sale dla przedszkolaków, w części szkolnej - 20 sal lekcyjnych dla uczniów klas 1-8. Każda klasa będzie miała swój indywidualny dziedziniec. Umożliwi to prowadzenie części zajęć na zewnątrz. Dodatkowo uczniowie będą mogli kreować przestrzeń wewnętrznych ogródków.

Problemy i opóźnienia wpłynęły też na ostateczną cenę.

- Inwestycja miała kosztować około 29 mln zł. Wykonawca zwrócił się jednak z wnioskiem o waloryzację wynagrodzenia. Obecnie wartość robót budowlanych wzrosła do kwoty nieco ponad 35 mln zł. Podana kwota nie obejmuje jednak kosztów wyposażenia - podaje magistrat.

Inwestycja dofinansowana jest ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kwotą ponad 5 mln zł oraz z 4 milionami z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Kiedy w ławach SP 17 zasiądą uczniowie? Zobaczymy. Miała działać już we wrześniu ubiegłego roku. Na najbliższy wrzesień powinno się udać. Jeśli oczywiście "wpływy eksploatacji górniczej" nie zniweczą wysiłków.

Zatrzymani ruda śląska2

Może Cię zainteresować:

Czterech zatrzymanych rozbojarzy. Mężczyźni skatowali 15-latka za bluzę z logo Ruchu

Autor: Jacek Skorek

05/02/2024

Kto dziś ma czas na sprzątanie sieni? Można zlecić...

Może Cię zainteresować:

Masz dość sprzątania klatki schodowej? Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa daje rozwiązanie

Autor: Jacek Skorek

22/01/2024

Kamery na skrzyżowaniu w Czarnym Lesie będą czyhać na kierowców wjeżdżających na czerwonym

Może Cię zainteresować:

"Red light" na skrzyżowaniu w Rudzie Śląskiej Czarnym Lesie. Działa czy nie? Rozwiewamy wątpliwości

Autor: Jacek Skorek

19/12/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon