Dziś uroczyste obchody Dnia Podchorążego w Rudzie Śląskiej

140 uczniów klas I mundurowych IV Liceum Ogólnokształcącego im. H.C. Hoovera złoży dziś uroczyste ślubowanie kadeta, a klasa o profilu ogólnym - ślubowanie uczniowskie. 121 wyróżniających się kadetów odbierze też nadania wyższych stopni. Uroczystość odbędzie się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej Nowym Bytomiu.

IV LO Ruda Śląska
Uczniowie klas mundurowych IV LO uczczą Dzień Podchorążego

Podczas uroczystej akademii w hali MOSiR-u uczniowie klas I mundurowych i ogólnych złożą ślubowanie, a kadeci odbiorą nominacje za między innymi godne reprezentowanie szkoły na uroczystościach związanych ze świętami szkolnymi i państwowymi, zaliczanie zajęć na poligonie, średnią ocen oraz zachowanie.

- Planowana uroczystość to wyraz naszej pamięci i szacunku dla wszystkich, którzy walczyli o niepodległą Polskę – mówi Katarzyna Nowak, dyrektor IV LO. – Dzień Podchorążego to od wielu lat jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych w naszej szkole i poza aspektem historycznym jest okazją do integracji uczniów, rodziców, nauczycieli oraz lokalnego środowiska.

Interesujesz się wydarzeniami na Śląsku? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Po uroczystości uczestnicy przejdą w asyście orkiestry dętej pod pomnik upamiętniający Jadwigę Markową na ulicy jej imienia.

– Dla uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie, do którego przygotowują się od początku roku szkolnego, między innymi ćwicząc musztrę – dodaje dyrektor.

Dzień Podchorążego przypada 29 listopada. Jest obchodzony na pamiątkę wybuchu Powstania Listopadowego. Właśnie w tym dniu w 1830 roku podchorążowie Szkoły Piechoty w Warszawie zaatakowali Belweder, ówczesną siedzibę rosyjskiego wielkiego księcia Konstantego. Walki skierowane przeciwko Imperium Rosyjskiemu objęły swoim zasięgiem Królestwo Polskie, Litwę, Żmudź i Wołyń.

Uroczystość odbędzie się dziś, 24 listopada o godzinie 16.00 w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Hallera 16a w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu.

Poszukiwany przez policję został zatrzymany

Może Cię zainteresować:

Wypchnęli niepełnosprawnego z tramwaju w Rudzie Śląskiej Wirku. Policja poszukuje tych mężczyzn

Autor: Jacek Skorek

22/11/2023

Klasy mundurowe ćwiczyły do apelu. 25 uczniów zasłabło

Może Cię zainteresować:

25 uczniów zasłabło podczas prób apelu. Co się stało w orzegowskim "Hooverze"?

Autor: Jacek Skorek

20/11/2023

Hostel Diament w Rudzie Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Rodził się blisko trzy lata. Dziś oficjalne otwarcie Hostelu Diament w Rudzie Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

27/10/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon