Cztery oferty w przetargu na odbiór odpadów. Trzy mieszczą się w budżecie

Cztery firmy zgłosiły się do ogłoszonego przez ratusz przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Aż trzy z nich mieszczą się w przewidzianym przez miasto budżecie na ten cel. Jest realna szansa, że od czerwca Ruda Śląska będzie płacić za odbiór śmieci od mieszkańców tylko ok. procent więcej niż obecnie.

UM Ruda Sl
Odpady Ruda Śląska

Miejscy urzędnicy otworzyli koperty z ofertami złożonymi w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w okresie od 1 czerwca 2023 r. do końca maja 2024 r. Jak się okazało potencjalne zainteresowanie wykonywaniem tej usługi zgłosiły cztery firmy. Ich oferty zostaną teraz przeanalizowane przez komisję przetargową

- Aż trzy oferty mieszczą się w przewidywanym budżecie przeznaczonym na ten cel – podkreśla prezydent miasta, Michał Pierończyk.

Najtańsza z ofert opiewa na niespełna 67 mln zł i jest o 13 mln zł niższa od tego, co zakładał rudzki ratusz. Gdyby to właśnie ją wybrało miasto, to od 1 czerwca płacić będzie niespełna 816 zł brutto za jedną tonę odebranych odpadów podczas gdy obecnie jest 810 zł (co by oznaczało wzrost mniejszy niż 1 procent).

Przypomnijmy, że obecnie mieszkańcy Rudy Śląskiej płacą za odbiór odpadów 37 zł miesięcznie od osoby (w przypadku, gdy zadeklarowali segregację) i jest to jedna z wyższych opłat w Metropolii. Taką stawkę przyjęli miejscy radni w grudniu, podnosząc wysokość opłaty śmieciowej dla mieszkańców o ponad 23 proc. (w sumie na przestrzeni niespełna dekady rachunki za odpady wzrosły o ponad 336 procent). Więcej płacą mieszkańcy Piekar Śląskich, Pyskowic, czy Świerklańca, ale w większości gmin obowiązują niższe niż u nas opłaty (w Katowicach i Tychach są to stawki rzędu ok. 26 od osoby).

Przypomnijmy, że miasto planuje ogłosić dialog techniczny, który miałby wyjaśnić, czy prawnie dopuszczalne i opłacane byłoby powierzenie przez Rudę Śląską swoich zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi w trybie zamówienia in house Miejskiemu Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Świętochłowicach.

- Obsługa tego zadania służbami komunalnymi byłaby tańsza, bo wtedy mamy nad tym kontrolę. Patrząc na gminy, które mają kontrolę nad spółką, która przyjmuje bądź odbiera odpady, widać, że ceny dla mieszkańców są niższe. I my też chcielibyśmy takich „kotwic”, które ściągają nam ceny na dół – mówił niedawno w rozmowie ze ŚląZag.pl Michał Pierończyk.

325044898 559214909562964 7816316310541026422 n

Może Cię zainteresować:

Michał Pierończyk w ŚLĄZAQ: Chcemy mieć kontrolę nad gospodarką odpadami, bo wtedy mieszkańcy zapłacą mniej

Autor: Michał Wroński

03/02/2023

Pojemnik na odpady Bytom

Może Cię zainteresować:

Raport ŚLĄZAGA o opłatach za śmieci na Górnym Śląsku i w Zagłębiu. W tych miastach jest najdrożej

Autor: Michał Wroński

27/02/2023

Woda w górę, ścieki w górę. Od 11 lutego nowe stawki

Może Cię zainteresować:

Od soboty więcej za wodę i ścieki. PWiK podnosi ceny w trybie nadzwyczajnym

Autor: Jacek Skorek

07/02/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Odpady Ruda Śląska

Rachunki grozy, czyli jak nam rosła opłata za śmieci

Chorzow odpady komunalne

Od 1 czerwca odpady z miasta będzie odbierać nowa firma

Football

Kolejne wybory? Niektórzy kandydaci już deklarują start

Górna stawka opłaty za posiadanie psa na 2022 r. w innych gminach wynosi aż 132 zł

Będą wyższe opłaty za posiadanie psa. Tak zadecydowali radni

Harmonogram odpadów w Rudzie Śląskiej

Harmonogram odbioru odpadów w Rudzie Śląskiej

Ela

Pomaga innym, teraz sama potrzebuje pomocy

Spotkanie 29 04 21 1

Pierwsze spotkanie on-line z Grażyną Dziedzic