Aleksandra Skowronek trzecim zastępcą prezydenta Rudy Śląskiej. Kiedyś była w Platformie Obywatelskiej

Poznaliśmy trzeciego wiceprezydenta Rudy Śląskiej. Została nim mianowana Aleksandra Skowronek, dotychczasowa przewodnicząca Rady Miasta.

Jacek Skorek
Aleksandra Skowronek została mianowana III zastępcą prezydenta Rudy Śląskiej

Prezydent Michał Pierończyk ogłosił dziś nominację Aleksandry Skowronek, dotychczasowej przewodniczącej Rady Miasta, na stanowisko III zastępcy prezydenta.

- W czasie, gdy nie ma czasu na uczenie się i szkolenie, gdy trzeba brać od razu byka za rogi - powołuję panią Aleksandrę, byśmy byli w pełnym składzie i współpracowali ściśle. Aleksandra Skowronek będzie zajmować się sprawami, które do tej pory były w mojej gestii. Jest to osoba państwu bardzo dobrze znana, przewodnicząca Rady Miasta, ale wcześniej była wiceprezydentem Rudy Śląskiej. Współpracowaliśmy od czasów, gdy byłem radnym, gdy była wiceprezydentem Świętochłowic, a później wicemarszałkiem województwa - mówił prezydent Michał Pierończyk.

Prezydent podkreślał, że nowa wiceprezydent ma ogromne doświadczenie i zna urząd, posiada też praktyczną wiedzę w pozyskiwaniu funduszy na różnych szczeblach.

Kim jest i czym będzie się zajmować III zastępca prezydenta Rudy Śląskiej?

- Przede wszystkim będę się zajmowała gospodarką nieruchomościami, wydziałem lokalowym, biurem geodety, architekturą, środkami unijnymi, zamówieniami publicznymi. Będę się starała ściągnąć do miasta środki unijne i rządowe. Jakiekolwiek się pojawią - ja to będę robić - mówiła Aleksandra Skowronek podczas dzisiejszego spotkania z mediami.

Aleksandra Skowronek pochodzi z Tarnowskich Gór, jak na rudziankę przystało. W latach 2005–2010 była wiceprezydentem Rudy Śląskiej. Kolejną kadencję spędziła w Świętochłowicach, również jako wiceprezydent. W 2014 roku została wybrana wicemarszałkiem województwa śląskiego. W 2017 z kolei - wiceprezesem Funduszu Górnośląskiego. Od początku związana z Platformą Obywatelską.

Kompromisy i dogadywanie się

Skowronek do tej pory patrzyła władzy na ręce - teraz role się odwróciły.

- Przechodzę z organu uchwałodawczego do wykonawczego i myślę, że to przejście będzie z korzyścią dla miasta i zadań, które mam do wykonania. Ja w tej roli już byłam, nie jest to dla mnie nowość. To jest bardzo dobra mieszanka. Mam w sobie wiele empatii i potrafię się wczuć w rolę drugiej strony. Myślę, że to jest podstawa do tego, by dochodzić do kompromisów z radnymi i osiągać założone cele. - powiedziała wiceprezydent, Aleksandra Skowronek.

O dogadywaniu się i kompromisach słychać zresztą na każdym kroku.

- Chciałbym mieć 23-25 radnych po swojej stronie. Ale póki co - będziemy szukać kompromisów i dogadywać się - powtarzał prezydent Pierończyk.

Nominacja Aleksandry Skowronek dziwi tym bardziej, że choć obecnie deklaruje bezpartyjność - była długoletnim członkiem Platformy Obywatelskiej. W październiku 2020 r. zrezygnowała z członkostwa w partii po zawieszeniu jej przez zarząd regionu i rozwiązaniu koła PO w Rudzie Śląskiej, którego była przewodniczącą. Za - jak to uznano - "kumanie się" z Prawem i Sprawiedliwością. Jako przewodnicząca Rady Miasta - ostro krytykowała poprzedni zarząd i samą prezydent, śp. Grażynę Dziedzic. O to właśnie zapytał dziennikarz Gazety Wyborczej.

- Nie jestem w stanie powiedzieć, jak by się poczuła Grażyna Dziedzic. Ja działam ponad podziałami, dla dobra miasta. Bo czas jest bardzo trudny w Polsce, w samorządach szczególnie. Dlatego też rozmawiam z każdym środowiskiem i dogadując się tworzymy nową jakość, całość, wszyscy razem będziemy działać na rzecz Rudy Śląskiej - odparł Pierończyk.

Zapytany czy konsultował tę nominację ze środowiskami, które go poparły - odparł, że poinformował działaczy Platformy i Nowoczesnej o swojej decyzji.

Aleksandra Skowronek "zasłynęła" też wpadką jako kierowca. W październiku 2019 roku, o poranku, została zbadana przez policję podczas rutynowej kontroli trzeźwości. Wydmuchała 0,61 promila w pierwszym i 0,55 w drugim teście. Skończyło się na rocznym zakazie prowadzenia pojazdów. Sprawa została warunkowo umorzona przez sąd, choć to nie prokuratura wnioskowała o umorzenie sprawy byłej wicemarszałek województwa. Tak w materii dogadywania się kompromisów.

Radni uchwalili zarobki prezydenta Rudy Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Radni uchwalili pensję prezydenta. Ile dostanie Pierończyk?

Autor: Jacek Skorek

11/10/2022

Prezydenci Ruda Śląska

Może Cię zainteresować:

Niespodzianki nie było. Wiceprezydentami Rudy Śląskiej zostali Anna Krzysteczko i Jacek Morek

Autor: Katarzyna Pachelska

03/10/2022

Michał Pierończyk

Może Cię zainteresować:

Nowi wiceprezydenci Rudy Śląskiej w gabinecie Michała Pierończyka. Kto zostanie mianowany?

Autor: Redakcja

28/09/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon