Będą nowe przejścia dla pieszych przy szkole i przedszkolu na Frynie

Potrzebę stworzenia bezpiecznych przejść dla pieszych na ulicach Pokoju oraz Ratowników w Rudzie Śląskiej Nowym Bytomiu wielokrotnie podnosili mieszkańcy i dyrektorzy placówek oświatowych przy tych ulicach podczas społecznych konsultacji dotyczących bezpieczeństwa. Wreszcie udało się przeforsować wnioski i Ruda Śląska pozyskała środki na wykonanie dwóch przejść dla pieszych. Ich budowa ruszy latem.

Przejscie rudaslaska

Jak podaje rudzki magistrat - ulica Pokoju została wymieniona przez badanych jako ważna z ich punktu widzenia. Przy ulicy położone są przychodnie, przedszkole i sala zabaw dla dzieci. Tu mieści się także administracja spółdzielni mieszkaniowej i jedno z wejść do parku. Z kolei przy sąsiedniej ulicy - Ratowników - znajduje się szkoła podstawowa. Dyrektorzy tych dwóch placówek oświatowych - Miejskiego Przedszkola nr 4 przy ul. Pokoju 22 i Szkoły Podstawowej nr 22 przy Ratowników 15, po rozmowach z rodzicami, wyrazili pozytywną opinię dla uczestnictwa dzieci i młodzieży w projekcie pod kątem działań prewencyjno-edukacyjnych, zdecydowanie również poparli budowę nowych przejść dla pieszych.

Miasto już w lutym złożyło wniosek do programu, którego celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa. Rudzki projekt został oceniony pozytywnie.

Dofinansowanie z Rządowego Programu Ograniczenia Przestępczości i Aspołecznych Zachowań "Razem Bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka na lata 2022 – 2024 wyniesie 100 tys. zł. Całkowita wartość projektu to 125 tys. zł.

- Przejścia będą widoczne z daleka – mówi prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk. - Będą wykonane z zastosowaniem oznakowania poziomego grubowarstwowego oraz oznakowania pionowego z folii odblaskowej. Istniejące chodniki na długości 4 m zostaną obniżone do poziomu jezdni. Dodatkowo w rejonie przejść planujemy zastosowanie separacji dla pieszych za pomocą barier chodnikowych. Powstanie też nowe oświetlenie, a część obecnych opraw oświetleniowych zostanie wymieniona.

Przejście przy ulicy Ratowników będzie zbudowane bezpośrednio przy szkole, natomiast przejście przy Pokoju - ze względu na warunki drogowe i natężenie ruchu pieszych - w odległości 120 m od przedszkola, na wysokości przychodni, blisko przystanku autobusowego.

Przy okazji budowy przejść dla pieszych postanowiono wyedukować też dzieci i młodzież. Przy współpracy Straży Miejskiej, nauczycieli przedszkola i szkoły oraz przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji planowane są:

  • konkurs plastyczny pod hasłem "Jestem bezpieczny na drodze",
  • szkolny turniej wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego,
  • akcja promująca bezpieczeństwo pieszych realizowana przez samych uczniów,
  • opracowanie przez uczniów ulotek promujących bezpieczeństwo pieszego na drodze, które będą rozdawane dzieciom w drodze do szkoły i ze szkoły oraz dorosłym mieszkańcom miasta.
  • konkursy muzyczne i plastyczne dla uczniów przedszkola,
  • "Bezpieczny powrót do przedszkola i szkoły" - akcja–spacer dla uczniów po drogach wiodących do placówek oświatowych wraz z nauką i utrwaleniem umiejętności prawidłowego przechodzenia przez jezdnię,
  • spotkania z funkcjonariuszami Straży Miejskiej - zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do i z przedszkola oraz szkoły oraz ważne informacje o pierwszeństwie pieszego na przejściu oraz zakazach obowiązujących pieszych,
  • warsztaty bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

Wprawdzie na ulicy Pokoju obowiązuje ograniczenie do 30 km/h, to nie jest tajemnicą, że wielu kierowców o tym zapomina. A na całej długości drogi jest tylko jedno przejście dla pieszych - przy skrzyżowaniu z ulicą Chorzowską. Zaparkowane przy poboczach samochody ograniczają widoczność, co powoduje duży dyskomfort i brak poczucia bezpieczeństwa przy przechodzeniu przez jezdnię.

Budowę nowych przejść dla pieszych zaplanowano na lipiec i sierpień, a działania edukacyjne – w nowym roku szkolnym.

Policja kryptowaluty

Może Cię zainteresować:

Liczył na wielkie zyski, stracił blisko 400 tysięcy! Rudzianin oszukany na kryptowaluty

Autor: Jacek Skorek

21/05/2024

Wakacje z wojskiem5

Może Cię zainteresować:

"Wakacje z wojskiem". MON zaprasza na szkolenie i proponuje 6 tysięcy za miesiąc

Autor: Jacek Skorek

21/05/2024

Wypadek mikolow5

Może Cię zainteresować:

Wypadek o świcie w Mikołowie. Mieszkaniec Rudy Śląskiej w ciężkim stanie

Autor: Jacek Skorek

17/05/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon