1 października ruszy przebudowa pętli w Chebziu. Prace mają trwać cztery miesiące

Dopiero jesienią rozpoczną się prace przy przebudowie pętli tramwajowej w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Choć już kilka dni temu przedstawiciele Tramwajów Śląskich podpisali umowę z wykonawcą tej inwestycji, to z robotami trzeba będzie poczekać do października aż skończy się modernizacja torowisk w innych częściach regionu.

fot. J. Skorek
Chebzie Pętla

Początkowo w ramach prac na pętli w Chebziu Tramwaje Śląskie planowały jedynie wymianę rozjazdów na pętli, jednak ostatecznie udało się rozszerzyć zakres robót.

- Doprowadziliśmy do tego, iż prace w Chebziu obejmą całą pętlę, aż do odcinków zmodernizowanych w ramach wcześniejszych inwestycji. Dzięki tej inwestycji pasażerowie korzystający z tego ważnego węzła komunikacyjnego zyskają zupełnie nową jakość podróżowania – mówi Bolesław Knapik, prezes zarządu Tramwajów Śląskich.

Jak wylicza spółka przebudowane zostanie ok. 1350 m. toru pojedynczego, a układ torowy wyposażony zostanie m.in. w system smarowania szyn, rozjazdy oraz sygnalizację świetlną uwzględniającą priorytet przejazdu dla tramwajów. Staną nowe słupy, na których rozwieszona będzie nowa sieć trakcyjna. Przebudowany zostanie też układ zasilania i oświetlenia terenu pętli. W jej obrębie powstaną nowe platformy przystankowe wraz z wiatami przystankowymi, tablicami SDIP oraz biletomatem. Ponadto przebudowane zostaną chodniki z nowymi dojściami do peronów, powstanie ścieżka rowerowa wraz z wiatą rowerową oraz droga technologiczna dla obsługi technicznej urządzeń.

Mimo że umowa z wykonawcą już została podpisana, to na fizyczne rozpoczęcie prac trzeba będzie poczekać do 1 października.

– Ze względu na prowadzone prace modernizacyjne torowisk w innych częściach GZM i wynikające z tego przerwy w ruchu tramwajów, nie możemy w tej chwili zamknąć pętli Chebzie, a też robót na pętli nie da się wykonać przy utrzymanym ruchu tramwajowym – wyjaśnia prezes Knapik.

Plan zakłada zawieszenie ruchu tramwajowego na 4 miesiące. Roboty powinny zostać ukończone pod koniec lutego 2024 roku.

Przebudowa pętli w Chebziu to już przedostatnie zadanie z realizowanego przez Tramwaje Śląskie unijnego projektu inwestycyjnego obejmującego modernizację infrastruktury i zakupy taboru.

Ruda Śląska Chebzie

Może Cię zainteresować:

Słynna pętla, dworzec roku, anegdoty i sen o szklanej wieży. Czyli witamy na Chebziu

Autor: Michał Wroński

01/01/2024

Dworzec PKP Ruda Śląska Chebzie

Może Cię zainteresować:

Budowa kolei metropolitalnej przyniesie zmiany na stacji w Chebziu

Autor: Michał Wroński

13/01/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon