Wyprzedzanie na przejściu i przekroczenia prędkości - ponad 70 mandatów w Rudzie Śląskiej

Wczoraj na drogach Rudy Śląskiej policja przeprowadziła kolejną akcję "Bezpieczny pieszy". Posypały się mandaty, w tym te najwyższe, po 1500 złotych. Łącznie drogówka ujawniła 81 wykroczeń kierowców i pieszych.

KMP Ruda Śląska
Bezpieczny pieszy ruda śląska

Patrole policji obserwowały rejony przejść dla pieszych w Rudzie Śląskiej, kontrolowały zachowanie kierowców w okolicy pasów.

- Akcja "Bezpieczny pieszy" prowadzona jest nie bez powodu. Z policyjnych statystyk wynika jednoznacznie, że piesi nie mogą czuć się bezpiecznie na przejściach. W tym roku doszło już do trzech poważnych potrąceń pieszych, właśnie na oznakowanych przejściach. Ostatnie z poważnym skutkiem miało miejsce w ubiegłą środę na ulicy Piastowskiej. Wówczas potrącona 55-letnia piesza w stanie ciężkim trafiła do szpitala - mówi asp. szt. Arkadiusz Ciozak z KMP w Rudzie Śląskiej.

Drogówka, podczas całodziennej akcji ujawniła łącznie 81 wykroczeń, spośród których 74 popełnili kierowcy.

- Wśród wykroczeń których dopuścili się kierowcy, aż 9 to wyprzedzanie przed bądź na przejściu dla pieszych, za które taryfikator przewiduje karę grzywny w wysokości 1500 złotych. Wielu z kontrolowanych kierowców przekraczało prędkość w mieście, na ulicach, gdzie roi się od przejść dla pieszych. Łącznie za popełnione wykroczenia policjanci wystawili 73 mandaty karne oraz zastosowali 8 pouczeń - dodaje Ciozak.

Piesi też nie są "czyści". Nagminne jest przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, co w godzinach wieczornych, szczególnie w porze zimowej, gdy szybko zapada zmrok, a pieszy ubrany na ciemno - nawet w mieście jest słabo widoczny.

W ubiegłym roku na drogach naszego miasta doszło do 19 wypadków i 30 kolizji z udziałem pieszych. Dwóch pieszych poniosło śmierć, a 49 zostało rannych. Policjanci przypominają pieszym, by kierowali się zasadą ograniczonego zaufania - mimo pierwszeństwa na przejściu, upewnijmy się, czy możemy to zrobić bezpiecznie.

Fałszywy wolontariusz ruda śląska

Może Cię zainteresować:

Zbierał datki na chore dziecko... do własnej kieszeni. W Rudzie Śląskiej wpadł fałszywy wolontariusz

Autor: Jacek Skorek

15/02/2024

Mieszkania 2 przy ul Krasińskiego 6

Może Cię zainteresować:

Mieszkania dla rudzian. W sumie będzie 25 nowych lokali

Autor: Jacek Skorek

15/02/2024

Zapomniana wieża ciśnień w Kochłowicach

Może Cię zainteresować:

Na ratunek kochłowickiej wieży ciśnień. W sieci powstała specjalna petycja w tej sprawie

Autor: Aleksandra Szlęzak

13/02/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon