Mieszkania dla rudzian. W sumie będzie 25 nowych lokali

Do końca roku do zasobów lokalowych gminy trafi najprawdopodobniej 25 nowych mieszkań. Udało się je przygotować przez zagospodarowanie pustostanów czy remont opuszczonych obiektów. Kolejnych 15 może powstać w dawnej Bibliotece Miejskiej w Wirku.

UM Ruda Śląska
Mieszkania 2 przy ul Krasińskiego 6

Będą nowe mieszkania dla rudzkich rodzin. Jak podaje magistrat - budynek przy ulicy Krasińskiego 6, który został zniszczony przez pożar - przebudowano, zmodernizowano i dzięki temu udało się stworzyć 11 lokali. Są już gotowe na przyjęcie mieszkańców.

- W ramach prac wykonano izolacje przeciwwilgociowe budynku, termomodernizację, w tym ocieplenie ścian i stropów, zmieniono sposób ogrzewania, a budynek został podłączony do sieci miejskiej. Obiekt ma także nowy dach oraz nowe instalacje wodnokanalizacyjne i elektryczne. Ponadto wykonano m.in. remonty piwnic – wymienia prezydent Michał Pierończyk.

Remont kosztował 2,4 miliona złotych, z czego półtora pozyskano z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodatkowy milion z hakiem kosztowało prostowanie budynku. O zwrot tych kosztów miasto wystąpiło do sądu przeciwko Spółce Restrukturyzacji Kopalń.

Siedem kolejnych mieszkań powstanie do końca roku. Są to lokale przy ulicach Janasa 17 i 26, Wolności 18 oraz Bytomskiej 18. Planuje się też modernizację nieużytkowanej oficyny budynku przy ul. Sienkiewicza 13A.

Następne siedem lokali uda się wygospodarować dzięki przebudowie i modernizacji budynku przy Bankowej 36 w Rudzie, a dwa dodatkowe, w ciągu najbliższych dwóch lat - przez adaptację pomieszczeń przy Bankowej 36A.

Jest też szansa na 15 mieszkań w budynku dawnej biblioteki miejskiej w Wirku.

– Mamy już gotową dokumentację projektową na przebudowę budynku byłej biblioteki przy ul. Dąbrowskiego 18 i na początku tego miesiąca złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę. Szacujemy, że koszt tej inwestycji może wynieść ponad 6,2 mln zł. To spora kwota, dlatego szukamy możliwości jej pokrycia ze środków zewnętrznych. Dopiero wtedy będziemy mogli rozmawiać o konkretnym terminie realizacji inwestycji, ale chcemy być już do tego dobrze przygotowani – dodaje prezydent Pierończyk.

Z budynku pozostanie ściana frontowa, dobudowana będzie czwarta kondygnacja, dzięki czemu stworzonych będzie 15 mieszkań komunalnych w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt zakłada, że lokale będą dwupokojowe, z kuchnią lub aneksem kuchennym oraz łazienką. Minimalna powierzchnia mieszkań to 45 m². Mieszkania parterowe będą posiadały ogródki, a każde z mieszkań położonych na 1, 2 lub 3 piętrze – balkon. W pobliżu planowany jest parking na 15 samochodów.

Obecnie w zasobach lokalowych miasta jest 7027 mieszkań. Na swoje cztery kąty czeka w kolejce ponad 900 rodzin.

Zapomniana wieża ciśnień w Kochłowicach

Może Cię zainteresować:

Na ratunek kochłowickiej wieży ciśnień. W sieci powstała specjalna petycja w tej sprawie

Autor: Aleksandra Szlęzak

13/02/2024

Zatrzymani ruda śląska2

Może Cię zainteresować:

Czterech zatrzymanych rozbojarzy. Mężczyźni skatowali 15-latka za bluzę z logo Ruchu

Autor: Jacek Skorek

05/02/2024

Kto dziś ma czas na sprzątanie sieni? Można zlecić...

Może Cię zainteresować:

Masz dość sprzątania klatki schodowej? Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa daje rozwiązanie

Autor: Jacek Skorek

22/01/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon