Wyłoniono wykonawcę fotoradaru na DTŚ. Wygrała droższa oferta

Do przetargu na dostarczenie i instalację fotoradaru na rudzkim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej przystąpiły dwie firmy. LIFOR z Bytomia i ZURAD z Ostrowi Mazowieckiej. Wybrano tę drugą, choć była droższa.

ZURAD
Fotoradar ZURAD model CF, który zastąpi wyeksploatowane modele CM

Założeniem przetargu była dostawa stacjonarnego urządzenia rejestrującego prędkość przeznaczonego do pracy na maszcie wraz z urządzeniem integrującym z systemem CANARD GITD oraz obudową i masztem.

Dwie oferty, wygrała droższa

LIFOR zaproponował cenę 239.850 złotych, ZURAD z kolei - 298.400. Obie mieściły się więc w założonym przez miasto budżecie 300 tysięcy złotych. Dlaczego wybrano droższą? Oferty były oceniane w trzech kryteriach - ceny (60), terminu wykonania (20) i gwarancji (20). Pierwsza firma, choć zdobyła więcej punktów za cenę, dawała dwa lata gwarancji. Druga - cztery. Oto jak rozłożyły się punkty wagowo:

LIFOR

  • Cena 60
  • Gwarancja 0
  • Termin realizacji 0

ZURAD

  • Cena 48,21
  • Gwarancja 20
  • Termin realizacji 0

Po analizie obu ofert miasto wybrało ofertę ZURAD-u. Obie firmy nie dostały punktów za szybkość realizacji, co oznacza, że fotoradar stanie na rudzkim "zakręcie mistrzów" dopiero między 14 a 20 grudnia.

ZURAD - firma z radarowym doświadczeniem

ZURAD należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej i ma wieloletnie doświadczenie w produkcji elektroniki. Na początku lat 60., jako filia Warszawskich Zakładów Radiowych RAWAR, produkowała części do radarów morskich, a już nap oczątku lat 70. - rozpoczęła produkcję pierwszego miernika prędkości - MIRADO-732, a później SDR77. Koniec lat 70. to usamodzielnienie się filii i utworzenie Zakładu Urządzeń Radiolokacyjnych ZURAD. Dekada 80-90 była okresem produkcji sztandarowych radarów tej firmy - mierników prędkości SRD 77 i 87 oraz radarów morskich SRN 300 i 700. W latach 90. to właśnie ta firma opracowała i wyprodukowała RAPID 1A dla policji, czyli popularną "suszarkę". ZURAD jest też autorem kolejnych wersji tych urządzeń - RAPID 2, RAPID L oraz rejestratorów samochodowych VIDEORAPID 1 i VIDEORAPID 2. I oczywiście stacjonarnych urządzeń FOTORAPID - znanych z dróg całej Polski.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon