Wszyscy byli zwycięzcami! Siódma edycja olimpiady matematycznej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną

Blisko 30 reprezentantów szkół z Rudy Śląskiej i Katowic wzięło udział w siódmej edycji olimpiady matematycznej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. W tym roku hasłem przewodnim było "Na tropie matematycznych tajemnic".

Drużyny uczniów z rudzkich Szkoły Podstawowej nr 11 Specjalnej im. Św. Jana Pawła II, Szkoły Podstawowej nr 12 Specjalnej im. Św. Łukasza i Szkoły Podstawowej nr 35 Specjalnej rywalizowali z zespołami z Katowic - z Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej "Arka Noego" i Szkoły Podstawowej nr 61 Specjalnej im. Polskich Kawalerów Maltańskich.

Olimpiada przygotowana przez NSSP "Arka Noego" w Katowicach miała, tradycyjnie, formę gry terenowej.

- Dla uczniów przygotowane zostały punkty z zadaniami do wykonania, przechodząc od stanowiska do stanowiska, mieli możliwość wykazania się wiedzą praktyczną z zakresu matematyki. Była to także okazja do sprawdzenia się w pracy zespołowej - mówi Beata Górny, nauczycielka i terapeutka NSSP "Arka Noego", koordynatorka olimpiady. - Poziom realizacji zadań na olimpiadzie był wyrównany, dlatego komisja podsumowująca wyniki jednogłośnie podjęła decyzję o przyznaniu wszystkim uczestnikom równorzędnego, pierwszego miejsca! A wszyscy uczestnicy otrzymali zasłużone nagrody.

Rywalizacja to jedno, ale w tej olimpiadzie chodzi o coś innego - rozwijanie umiejętności pracy zespołowej i... co najważniejsze - możliwość spotkania się z innymi, nawiązanie kontaktów i wspólne rozwiązywanie problemów.

- Każdy z nas potrzebuje sytuacji, które pozwalają osiągnąć sukces. To zapewnia - tak ważne w życiu - poczucie własnej wartości. Daje to satysfakcję i chęć do dalszego działania. To także jeden z celów organizowanego przez nas wydarzenia - podkreśla Beata Górny. ​

Zdaniem specjalistów - w przypadku tych dzieci - o sukcesie edukacyjnym decyduje wiele czynników i nie ma jednego wzorca dla wszystkich . Często okupiony jest zdecydowanie większym wysiłkiem, przychodzi z mozołem i nie zawsze ma spektakularny charakter.

- Trudności naszych uczniów w nauce matematyki, ale także innych przedmiotów, spowodowane są zaburzeniami funkcji poznawczych – spostrzegania, uwagi, koncentracji. Odpowiedzią na te wyzwania jest stosowanie aktywnych i atrakcyjnych metod nauczania, głównie skierowanych na praktyczne doświadczanie - wymienia nauczycielka NSSP "Arka Noego".

Jako przerywnik - dla uczestników olimpiady - rodzice uczniów "Arki Noego" przygotowali pokaz doświadczeń z balonami.

Organizację wydarzenia po raz kolejny wsparli wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 64 im. Ratowników Górskich w Katowicach. Projekt Olimpiada Matematyczna "Na tropie matematycznych tajemnic” został sfinansowany przez Fundację mBanku.

Oszuści dzwonią na telefony stacjonarne do starszych osób

Może Cię zainteresować:

Fala oszustw przed świętami. Mieszkańcy Rudy Śląskiej okradzeni z oszczędności

Autor: Jacek Skorek

20/12/2023

Mistrz i asystentka przy pracy

Może Cię zainteresować:

Kuśnierz na wagę złota! Krzysztof Szmyt z Zabrza potrafi wyczarować cuda z futer

Autor: Jacek Skorek

06/12/2023

Agata Dymara w swoim królestwie

Może Cię zainteresować:

Z pasji i miłości do natury zrodził się Eko Geszeft. Wyjątkowe miejsce na Frynie!

Autor: Jacek Skorek

05/12/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon