Wczoraj 27 zakażeń koronawirusem. Najwięcej od miesiąca.

Od 28 stycznia do 23 lutego w Rudzie Śląskiej odnotowano 423 nowe zakażenia oraz 20 zgonów zakażonych koronawirusem. Czyli blisko 15 zakażeń dziennie. To mniej niż w styczniu, kiedy ta średnia wyniosła blisko 20 przypadków na dobę. Statystycznie widać więc poprawę, jednak niepokojący jest wzrost liczby nowych zakażeń. Wczoraj było to 27 nowych przypadków, czyli najwięcej od ponad miesiąca.

Maski ffp2

Przypomnijmy - rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia - od najbliższej soboty obowiązkowe będzie używanie maseczek chirurgicznych lub lepszej klasy ochrony do zasłaniania ust i nosa. Zabronione natomiast staje się korzystanie do tego celu z szalików, chust, kominów, bandan, maseczek materiałowych a nawet przyłbic. Te ostatnie mogą być uzupełnieniem maseczki. Decyzja resortu ma na celu ograniczenie występującego od kilku dni sporego wzrostu zakażeń wirusem SARS-CoV-2 - czyli "trzeciej fali".

Co można nosić?

Maseczki chirurgiczne - są jednorazowe. Po kilkunastu minutach od założenia trzeba je zdjąć i wyrzucić. Tyle teorii - praktykę każdy zna. Zadaniem maseczek chirurgicznych nie jest filtrowanie powietrza, lecz stwarzanie fizycznej bariery między błonami śluzowymi a potencjalnym zanieczyszczeniem. Chronią one przed większymi cząsteczkami, a nie przed samymi wirusami. Maseczki chirurgiczne stanowią jednak skuteczną barierę dla aerozoli, w których mogą być obecne wirusy.

Maseczki FFP2 i FFP3 - półmaski - zatrzymują pyły zawieszone w powietrzu i aerozole na poziomie 94 (klasa 2) i 99 (klasa 3) procent. Maski FFP składają się z materiału o bardzo gęstym splocie oraz z filtra oczyszczającego. Można znaleźć wśród nich modele zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku. Rodzaj maski rozpoznaje się po oznakowaniu: R – do użytku wielokrotnego, NR – jednorazowe (maks. 8 godz. użytkowania). W maseczkach wielorazowych trzeba regularnie zmieniać filtr.

9500 zaszczepionych

W całej Rudzie Śląskiej zaszczepionych zostało ponad 9500 osób, w tym ponad 3300 osób drugą dawką szczepionki. Najwięcej w szpitalu miejskim, który pełni rolę tzw. węzłowego. Od ubiegłego tygodnia w placówce szczepieni są nauczyciele. Do dziś zaszczepionych zostało już 435 z nich. Kończy się natomiast szczepienie osób z „grupy zero”, które otrzymały już wcześniej pierwszą dawkę. Ogółem z tej grupy obie dawki przyjęło już 3 840 osób. Na drugą dawkę czeka aktualnie około 200 osób - personel szpitala, a także pracownicy przychodni, aptek i Domów Pomocy Społecznej.

- Szczepienia w szpitalu realizowane są na bieżąco, jednak z uwagi na zakłócenia w dostawach preparatów z Agencji Rezerw Materiałowych informacja o terminie jest często podawana z dnia na dzień. Dodam jeszcze, że decyzją Ministerstwa Zdrowia do 7 marca wstrzymane zostało szczepienie pierwszą dawką osób z „grupy zero”, które nie uczyniły tego wcześniej. Ma to związek z zabezpieczeniem drugich dawek dla osób po pierwszym szczepieniu - powiedział wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztor Mejer.

Na bieżąco realizowane są natomiast szczepienia dla seniorów 70+. Wykonywane są one również w 16 stacjonarnych punktach szczepień zlokalizowanych na terenie naszego miasta i jednym punkcie mobilnym.

- Warto przy tej okazji wspomnieć, że każdy senior, który jest niepełnosprawny lub ma problem z poruszaniem się, może zadzwonić na infolinię Centrum Zarządzania Kryzysowego naszego Urzędu Miasta, by zamówić bezpłatny transport do punktu szczepień - dodał wiceprezydent.

Do tej pory wpłynęły zgłoszenia od 121 osób, z czego 67 już skorzystało z takiej formy pomocy.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon