W rudzkim szpitalu będzie 60 łóżek dla pacjentów z koronawirusem

Premier Mateusz Morawiecki informował podczas niedawnej konferencji prasowej, że szpitale powiatowe będą sukcesywnie przekształcane w szpitale covidowe. Nie ominie to też rudzkiej lecznicy.

Szpitalruda1

Właśnie otrzymaliśmy decyzję Ministra Zdrowia o utworzeniu 60 „łóżek covidowych” w szpitalu w Goduli. W ramach tej puli przygotowane będą 4 łóżka respiratorowe oraz 4 łóżka dla pacjentek oddziału ginekologicznego, które urodziły poniżej 31 tygodnia ciąży – poinformował we wtorek, 3 listopada, wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Dodał także, że dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy Rudy Śląskiej i okolic będą mieli zapewnioną opiekę medyczną w pobliżu miejsca zamieszkania, co będzie dawało poczucie bezpieczeństwa im i ich rodzinom. Miejsca dla pacjentów covidowych zostaną wygospodarowane na oddziale wewnętrznym. Jak podkreślił wiceprezydent Mejer, już teraz w szpitalu przebywa 50 pacjentów zakażonych koronawirusem. Podczas dyskusji, która rozwinęła się w mediach społecznościowych wiceprezydent wyjaśnił też, że do tej pory rudzka lecznica przyjmowała pacjentów zakażonych Sars-Cov-2, jednakże ich pobyt był rozliczany normalnie. Przyjmowano ich do placówki, bowiem, jak wskazuje Krzysztof Mejer, nie było ich gdzie wywozić. Od teraz szpital otrzyma konkretne pieniądze za ich leczenie.

A jak wygląda sytuacja w miastach ościennych?

60 łóżek to stosunkowo niewielka liczba. Przypomnijmy, że w sąsiadującym z Rudą Śląską Zabrzu w Szpitalu Miejskim zabezpieczono 106 łóżek. Jak czytamy w komunikacie wydanym przez lecznicę:

Szpital Miejski w Zabrzu informuje iż, poleceniem Ministra Zdrowia z dnia 28 października 2020 r. został powołany do udzielania świadczeń zdrowotnych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 na II poziomie zabezpieczenia - 106 łóżek dla pacjentów zarażonych SARS-CoV-2, w tym 6 respiratorowych.

Należy jednak dodać, że Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka oraz Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna funkcjonują na dotychczasowych zasadach.

Z kolei Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu niebawem będzie dysponował 66 miejscami dla pacjentów z COVID-19. 35 łóżek covidowych, w tym dwa z respiratorami, przygotowano na oddziale zakaźnym szpitala przy al. Legionów 49. Z kolei obecnie trwają ostatnie prace remontowe i na początku listopada będzie gotowych 31 kolejnych łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem w budynku przy ul. Żeromskiego 7.

To jednak nie wszystko, ponieważ w Bytomiu działają jeszcze dwa szpitale. Jak poinformowała Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 od wczoraj dysponuje 20 łóżkami dla pacjentów covidowych, w tym 10 łóżkami dla dzieci. Od 16 listopada uruchomione zostanie dodatkowych 10 łóżek dla pacjentek oddziału ginekologii oraz 10 łóżek do terapii tlenowej. Natomiast w WSS nr 4 tzw. „covidowe łóżka” funkcjonują już od kwietnia (przy oddziałach specjalistycznych – 39 miejsc), na potrzeby leczenia osób zakażonych przekształcony został oddział pulmunologii (23 łóżka), gdzie już leczeni są pacjenci. Przygotowywane są kolejne stanowiska do opieki nad chorymi (26). W WSS nr 4 będzie też 18 miejsc dla chorych na covid w oddziale psychiatrycznym.

fot. FB Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon