Uważajcie na smsy o zadłużeniu. To próba wyłudzenia!

Oszuści próbują różnych metod, by pozbawić nas pieniędzy. Nie tylko poprzez "zwykłe" nabieranie klientów portali aukcyjnych, ale często też poprzez smsy o rzekomym zadłużeniu. Czy to dopłata do paczki, prądu, gazu czy nawet - spłata jakiegoś długu.

Do redakcji dotarła informacja od Czytelniczki, którą firma Kruk rzekomo ściga o spłatę zadłużenia. SMS podawał link bezpośrednio do... szybkich przelewów, a sama strona Kruka wydawała się być idealnie podrobiona. Oczywiście taki przelew na pewno nie dotarłby do potencjalnej firmy windykacyjnej, nawet gdybyśmy dług mieli.

Sam Kruk podaje na swojej stronie ostrzeżenie:

Ostrzegamy przed fałszywymi smsami. W smsach może znajdować się podpis „Kancelaria KRUK S.A.” wraz z informacją o rozpoczęciu egzekucji z tytułu zaległości skarbowej. W SMS jest podany link do spłaty przez PayU, np. wezwanie24. Oczekiwana jest wpłata niewielkiej kwoty 9,80 – 11,80 zł. SMS może być wysłany z nr zastrzeżonego. Jeśli chcą się Państwo upewnić, czy ktoś z Grupy KRUK kontaktował się z Państwem, a przesłany Państwu SMS jest prawdziwy, prosimy - o kontakt pod numerem tel. 71 790 28 00 lub o przesłanie zapytania na adres info@kruksa.pl.

INFORMACJA O FAŁSZYWYCH MAIL-ach

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail, które mogą zawierać zainfekowane załączniki. Przestępcy mogą podszywać się za pomocą wiadomości e-mail pod spółki Grupy Kapitałowej KRUK.

Jak rozpoznać fałszywy e-mail?

  • może zawierać zainfekowane załączniki z podwójnym rozszerzeniem, np. Faktura.PDF.exe, Faktura.doc.vbs, Faktura.doc.js,
  • może zawierać zainfekowany załącznik z rozszerzeniem „plików wykonywalnych”, np. Faktura.exe, Faktura.js, Faktura.vbs,
  • może zawierać zainfekowany i zaszyfrowany załącznik np. Faktura.7z, Faktura.tar, Faktura.zip,
  • może zawierać dokument pakietu Microsoft Office z tak zwanym „Makrem”, umożliwiającym automatyczne wykonanie złośliwego kodu; po otwarciu dokumentu użytkownik jest proszony o włączenia Makra (często jest wyświetlany komunikat informujący o niebezpieczeństwie),
  • może zawierać link prowadzący do złośliwego oprogramowania,
  • wiadomości bardzo często zawierają błędy ortograficzne,
  • nadawca wiadomości może podszywać się pod dowolny adres e-mailowy, należy pamiętać aby nie ufać polu „OD”.
Ze względów bezpieczeństwa prosimy o zachowanie ostrożności, nieodpowiadanie na takie e-maile, nie klikanie w podane w nich linki odnośników oraz nie otwieranie załączników - podaje Kruk.
Liczniki

Może Cię zainteresować:

Oszukany na rzekomą niedopłatę w rachunku za prąd. Rudzianin stracił pieniądze przez fałszywy SMS

Autor: Jacek Skorek

05/10/2021

Metoda na policjanta tym razem nie podziałała

Może Cię zainteresować:

Rudzianka nie dała się nabrać oszustom. Brawo dla naszej seniorki za sprytną zagrywkę!

Autor: Jacek Skorek

27/09/2023

Seniorze, nie daj się oszukać!

Może Cię zainteresować:

Trzy oszukane seniorki w dwa dni. Oszuści w Rudzie Śląskiej koszą niezły plon...

Autor: Jacek Skorek

07/09/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon