Trzy oszukane seniorki w dwa dni. Oszuści w Rudzie Śląskiej koszą niezły plon...

Dopiero opisywaliśmy przypadek seniorki z Rudy Śląskiej, która dała się nabrać oszustom i wyrzuciła przez balkon torbę z gotówką, a już mamy kolejne trzy rudzianki "zrobione" tą samą metodą.

Policja.pl
Seniorze, nie daj się oszukać!

Przedwczoraj dwie mieszkanki Rudy Śląskiej, wczoraj kolejna. Atakujący starsze osoby oszuści korzystają ze starej, sprawdzonej metody.

- Do seniora lub seniorki dzwoni osoba podająca się za policjanta i informuje, że z "wiedzy operacyjnej" wynika, jakoby złodzieje planowali włamanie do ich mieszkania. By uchronić swoje oszczędności - należy przekazać je policjantowi po cywilu, który wkrótce przyjdzie i zabezpieczy gotówkę czy kosztowności - mówi asp. szt. Arkadiusz Ciozak z KMP w Rudzie Śląskiej.

W tę historię uwierzyły przedwczoraj dwie starsze rudzianki. 81. i 88-latka przekazały nieznanej kobiecie, rzekomej policjantce, odpowiednio 18 i 31 tysięcy złotych. Stało się to na terenie Komisariatu III, czyli w Bykowinie lub Kochłowicach.

Wczoraj kolejny udany atak oszustów - tym razem na "czwórce", czyli rejonie Bielszowic, Czarnego Lasu i Wirku. Ta sama metoda i znów poszkodowana nasza seniorka. 80-latka przekazała nieznanemu młodemu mężczyźnie 100 tysięcy złotych...

Próbę podjęli też dzwoniąc do 90-latki z naszego miasta, ale ta była czujna. Rozłączyła się, zadzwoniła na 112 i poprosiła o przysłanie patrolu.

Głupie komentarze nie pomogą, jutro to może być nasza bliska osoba!

Kiedy normalny człowiek idzie do pracy, żerujący na naiwności starszych osób oszuści otwierają książkę telefoniczną i, jak telemarketer, lecą po kolei. Na czym polega tajemnica ich sukcesu? Osoby ze starszego pokolenia miały i mają wielkie zaufanie do służb mundurowych. Niejedno przecież "zamieszanie" rozganiał policjant czy milicjant uzbrojony tylko w gwizdek. Mają to tak zakorzenione, że jeśli "władza" mówi, że tak jest - to tak jest i basta!

Dlatego ogromna rola młodszych pokoleń, by ciągle o tym przypominać swoim seniorom. Nie raz, bo mogą zapomnieć. Ale bez przerwy. Rozwiązaniem jest też zlikwidowanie telefonu stacjonarnego, bo tylko na te, bazując na starych książkach telefonicznych - dzwonią oszuści. I co chwilę wymyślają inne historie.

- Podają się za policjantów, prokuratorów, bankowców lub pracowników innych instytucji zaufania publicznego. Ostatnio modne wśród oszustów jest podawanie się za policjantów, którzy informują seniorów o planach przestępców, którzy rzekomo mają okraść ich mieszkania z całych oszczędności. Proponują przyjęcie trzymanych w domu pieniędzy w policyjny depozyt. Oczywiście za chwilę wysyłają do rozmówcy "tajniaka", który odbiera pieniądze. Niestety, od samego początku do końca to wymyślona bajka, a z Policją przestępcy nie mają nic wspólnego. Przypominamy i przestrzegamy na przykładzie kolejnych przypadków z naszego miasta, że policjanci nie dzwonią informując o planach złodziei czy swoich tajnych akcjach do udziału w których zachęcają seniorów. Mieliśmy już takich, którzy pieniądze zostawiali w śmietniku, pod drzewem, czy wyrzucali przez okno - przestrzega asp. szt. Arkadiusz Ciozak. - Musimy powiedzieć STOP oszustom, a to da się zrobić tylko poprzez ciągłe rozmowy z bliskimi seniorami. Prosimy stale przypominać swoim rodzicom, babciom, dziadkom i starszym sąsiadom, aby natychmiast kończyli rozmowy gdy w słuchawce od rozmówcy słyszą o złodziejach, policjantach czy nieuczciwych bankowcach.

Pamiętajcie - bez was, świadomych zagrożeń - nasi seniorzy ciągle będą okradani przez ludzi bazujących na ich łatwowierności i naiwności!

Niech pani wyrzuci pieniądze przez balkon. Staruszka posłuchała

Może Cię zainteresować:

Niech pani wyrzuci pieniądze przez balkon. 87-latka posłuchała "policjanta"

Autor: Jacek Skorek

01/09/2023

Nowa metoda oszustów - podają się za listonoszy

Może Cię zainteresować:

Uwaga! Oszuści w Rudzie Śląskiej podszywają się pod listonoszy!

Autor: Jacek Skorek

01/09/2023

Pani syn potrącił kobietę! Kolejne oszustwo na policjanta w Rudzie Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Znów oszustwo na policjanta w Rudzie Śląskiej. Ofiarą 75-latka

Autor: Jacek Skorek

25/08/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon