Trzech na "podwójnym gazie" w weekend. Jeden próbował uciekać

Znów nocny, policyjny pościg. Kierowca hyundaia, na widok policyjnej kontroli na ulicy Asfaltowej w Chebziu, dodał gazu i próbował uciekać w kierunku Goduli. Wprawieni już w ostatnich dniach w pościgach rudzcy policjanci złapali go na skrzyżowaniu ulic Goduli i Joanny.

Suszenieruda

Dziwicie się, że w weekendy jest tyle patroli i kontroli na ulicach Rudy Śląskiej? Jak się okazuje - nie bez powodu. Przekroczenia limitów prędkości w terenie zabudowanym, a nawet drodze z Czarnego Lasu do Rudy, gdzie trudno jechać 50-tką, a mierzą z ronda turbinowego, to jedno. Coraz więcej kierowców wsiada za kółko po spożyciu. W miniony weekend udało się ujawnić trzech.

21. sierpnia, w sobotę, o 3.20, rudzka "drogówka" zatrzymała uciekiniera na skrzyżowaniu Goduli i Joanny. "Dmuchanko" wykazało rekord tego weekendu - 2 promile. 31-letni katowiczanin odpowie za jazdę pod wpływem i ucieczkę przed policją.

O poprzednim pościgu, wtedy za kierowcą pod wpływem narkotyków, pisaliśmy w materiale Był po narkotykach, uciekał policji. Nocny pościg z Goduli do Chebzia. Zobaczcie zdjęcia

Kolejny wpadł po telefonie od świadka, w niedzielę, 22. sierpnia, też w środku nocy - o 3.30. Mieszkaniec naszego miasta widział jak mężczyzna, zataczając się, wsiada do samochodu. W ręce policji wpadł na ulicy Janasa w Rudzie. 20-latek miał wprawdzie "jedynie" 0,63 promila, jednak zgodnie z przepisami - ponad trzykrotnie więcej niż dopuszczalna norma.

Trzeci, ale drugi na podium, był 49-letni chorzowianin, zatrzymany również w niedzielę, tuż po 10. na rudzkim odcinku DTŚ-ki, z wynikiem 1,89 promila.

Z przeprowadzonych badań wynika, że już zawartość 0,5 promila alkoholu we krwi zwiększa ryzyko wypadku aż czterokrotnie. Natomiast przy stężeniu alkoholu na poziomie 0,8 promila, ryzyko wypadku drogowego wzrasta nawet dziesięciokrotnie.

Policjanci apelują - widząc, że za kierownicę wsiada osoba wyglądająca na nietrzeźwą - reagujmy. Nie pozostawajmy obojętni również, gdy na jezdni zatacza się pieszy lub rowerzysta - poinformujmy o tym policję. Może to zapobiec wielu tragediom.

Stan po spożyciu alkoholu stwierdzany jest wówczas, kiedy zawartość alkoholu w organizmie wynosi albo prowadzi do stężenia we krwi w przedziale 0,2-0,5 promila, zaś w wypadku obecności w powietrzu wydychanym 0,1-0,25 mg/1dm3.

Stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec:

  • karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2,
  • obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek w którym są zabici lub ranni sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych,
  • orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych,
  • w przypadku zawieszenia wykonania orzeczonej kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności, istnieje również możliwość orzeczenia środka karnego przewidzianego w art. 44 § 2 k.k., tj. przepadku pojazdu jako narzędzia służącego do popełnienia przestępstwa,
  • możliwe jest również zabezpieczenie samochodu, którym porusza się sprawca, na poczet grożących mu majątkowych środków karnych art. 46§1 k.k., art. 47 § 3 k.k. i ewentualnie art. 44 § 2 k.k.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon