Szykuje się przebudowa pętli w Chebziu. Staną tramwaje, niełatwo będą mieli kierowcy

Kończy się pewna era w dziejach komunikacji tramwajowej na Śląsku. Już niebawem rozpocznie się przebudowa słynnej pętli w Chebziu. Szykują się spore utrudnienia w ruchu tramwajów, ale i kierowcy muszą liczyć się z tym, że przejazd przez Chebzie zrobi się trudniejszy.

J. Skorek
Chebzie Pętla

Pętla tramwajowa w Chebziu to wśród mieszkańców naszego regionu (i to niekoniecznie tylko tych korzystających z transportu publicznego) miejsce legendarne. Miejsce, o którym każdy słyszał, nawet jeśli nigdy nie był. Ba, nawet jeśli nie bardzo nawet wierzy w jego istnienie (bo nie brak osób, które są święcie przekonane, że to jakiś bajkowo- legendarne miejsce na miarę Nibylandii). Otóż miejsce to w kształcie takim, jaki znacie niebawem odejdzie do historii. Wszystko za sprawą szykowanej właśnie jego przebudowy.

Tramwaje Śląskie niedawno rozstrzygnęły przetarg na gruntowną przebudowę pętli w Chebziu. Umowa z wykonawcą inwestycji ma zostać podpisana jeszcze w czerwcu i od tego momentu ten będzie miał osiem miesięcy na przeprowadzenie prac. W praktyce wszystko wskazuje zatem, że roboty ruszą w letnie wakacje, choć dokładnego terminu jeszcze nie można wskazać.

- Musimy skoordynować to z zakończeniem prac na innych odcinkach sieci – tłumaczy Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich. Jak zwraca uwagę, z uwagi na znaczenie pętli w Chebziu dla organizacji ruchu tramwajowego w tej części regionu prace na niej będą mogły ruszyć dopiero, gdy sytuacja na obecnie remontowanych odcinkach pozwoli na takich ruch.

Zakres planowanych robót obejmować będzie m.in. wymianę torowisk, przebudowę sieci trakcyjnej i oświetlenia pętli, zabudowę rozjazdów, przebudowę peronów wraz z zabudową wiat przystankowych, a także budowę drogi rowerowej i wiaty dla jednośladów.

Tramwajarze nie pozostawiają złudzeń – tak szeroki zakres prac oznacza, że na pewnym ich etapie pętla przestanie być przejezdna. A to oznaczać będzie niemożność dotarcia tramwajem np. z centralnym dzielnic Rudy Śląskiej do Bytomia.

Kłopot będą mieli jednak nie tylko pasażerowie komunikacji miejskiej. Zakres prac obejmuje bowiem przebudowę przejazdu tramwajowego przez jezdnię w łącznicy prowadzącej z DTŚ-ki do ronda, a także na samym rondzie. Można zatem spodziewać się, że w czasie prowadzenia tych robót przejazd samochodem przez te miejsca do najłatwiejszych nie będzie należał.

Zakładając, że prace rozpoczną się w wakacje, a wykonawca nie będzie miał obsuwy, to nową pętlę w Chebziu w pełnej okazałości zobaczymy około wiosny przyszłego roku. Koszt realizacji zadania wynieść ma 22,3 mln zł.

Ruda Śląska Chebzie

Może Cię zainteresować:

Słynna pętla, dworzec roku, anegdoty i sen o szklanej wieży. Czyli witamy na Chebziu

Autor: Michał Wroński

01/01/2024

Dworzec PKP Ruda Śląska Chebzie

Może Cię zainteresować:

Budowa kolei metropolitalnej przyniesie zmiany na stacji w Chebziu

Autor: Michał Wroński

13/01/2023

Orkiestra dęta KWK Pokój

Może Cię zainteresować:

W przyszłą sobotę Industriada. Warto zajrzeć na Ficinus i do stacji Biblioteka

Autor: Michał Wroński

09/06/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon