Szkoła Podstawowa Sportowa nr 15 im. Polskich Olimpijczyków ma 50 lat! Uroczystości odbędą się 9 grudnia 2022

Już jutro, 9 grudnia 2022 r,, Szkoła Podstawowa Sportowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Polskich Olimpijczyków przy ul. Energetyków 15 w dzielnicy Halemba będzie obchodzić jubileusz 50-lecia istnienia.

Google Maps
Szkoła nr 15 Ruda Śląska

Już jutro, 9 grudnia, Szkoła Podstawowa Sportowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Polskich Olimpijczyków będzie obchodzić jubileusz 50-lecia istnienia.

Uroczystości z okazji 50-lecia szkoły w piątek 9 grudnia

Z tej okazji zaplanowano uroczystości, które rozpocznie msza św. w kościele pw. Bożego Narodzenia (godz. 10.00). Po nabożeństwie (godz. 11.30) przewidziano wiele atrakcji w siedzibie szkoły (ul. Energetyków 15 w Halembie) m.in. program artystyczny, wystawy oraz otwarcie „zielonej pracowni”.

- To będzie wyjątkowy dzień dla naszej szkoły – podkreśla dyrektor Piotr Prencel.
- Przygotowaliśmy m.in. kronikę oraz biuletyn „50 wydarzeń na 50-lecie szkoły”, prezentację dorobku placówki i wystawę zdjęć naszych absolwentów – wymienia.

O godz. 13:00 odbędzie się również otwarcie zielonej pracowni „Woda źródłem życia”, która powstała ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od godz. 16.00 zaplanowano dzień otwartych drzwi, a od 16.30 zabrzmi 50 przebojów na 50-lecie szkoły w wykonaniu jej absolwentów. Będą również otwarte kawiarenki i „Bar pod bombką”.

"Piętnastka" była prekursorem działań integracyjnych

Szkoła Podstawowa Sportowa nr 15 rozpoczęła działalność 1 września 1972 roku. Pierwszą dyrektorką placówki była Gertruda Korach. Z kolei w latach 1979-1998 szkołą kierował Henryk Kopeć, Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska. W 1990 roku szkoła przyjęła w swoje mury pierwsze dzieci niepełnosprawne, stając się prekursorem działań integracyjnych na poziomie szkół podstawowych zarówno w regionie, jak i kraju. Od 1998 roku funkcję dyrektora pełni Piotr Prencel.

Ważnym wydarzeniem w historii szkoły było nadanie placówce imienia Polskich Olimpijczyków, co nastąpiło w 2008 roku. Uroczystość uświetnili m.in.:

  • Lucyna Langer- Kałek, brązowa medalistka IO w Moskwie,
  • Engelbert Szolc, olimpijczyk z Monachium,
  • Zuzanna Radecka-Pakaszewska, która brała udział w igrzyskach w Sydney i Atenach, a obecnie uczy w placówce wychowania fizycznego.

Od 2019 roku oficjalna nazwa brzmi: Szkoła Podstawowa Sportowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Polskich Olimpijczyków. Obecnie w placówce naukę pobiera 400 uczniów, 52 przedszkolaków, a uczy 64 nauczycieli.

Mikołaj

Może Cię zainteresować:

Ruda Śląska też będzie miała swój jarmark bożonarodzeniowy! Rudzki Kiermasz Świąteczny zacznie się 15 grudnia

Autor: Katarzyna Pachelska

08/12/2022

Ruda Śląska Chebzie

Może Cię zainteresować:

Powstanie linia kolejowa z Chebzia do Bytomia. Pociągi znów pojadą z Wirku do Katowic

Autor: Michał Wroński

06/12/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon