Powstanie linia kolejowa z Chebzia do Bytomia. Pociągi znów pojadą z Wirku do Katowic

W 10 minut pociągiem z Chebzia do Bytomia, lepsze skomunikowanie kolei w tej dzielnicy z liniami autobusowymi i tramwajowymi, a także reaktywacja linii kolejowej przez Bielszowice, Wirek i Kochłowice do Katowic Ligoty – tak można najkrócej opisać zmiany, które szykują się w transporcie kolejowym na terenie Rudy Śląskiej.

M. Wroński
Ruda Śląska Chebzie

W poniedziałek (5 grudnia 2022 r.) w Katowicach doszło do podpisania umów między PKP Polskimi Liniami Kolejowymi a samorządami kilku miast regionu na realizację inwestycji, które uzyskały dofinansowanie z rządowego programu „Kolej Plus”. Dwie z nich dotyczą Rudy Śląskiej.

Nowa łącznica kolejowa do Bytomia

Pierwszą jest budowa nowej łącznicy kolejowej do Bytomia. Ściślej zaś mówiąc, projekt obejmuje budowę 5 km nowych linii kolejowych oraz modernizację 4 km linii między Chebziem a Zabrzem Biskupicami. Ponadto mają zostać wybudowane dwa przystanki:

  • Ruda Orzegów,
  • Bytom ul. Zabrzańska

Wyceniona na ponad 270 mln zł inwestycja (jej koszt pokryją PKP PLK i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia) ma usprawnić połączenie Bytomia z Zabrzem i Rudą Chebziem oraz Katowicami. Jak zapowiadają kolejarze, po wykonaniu zadania podróż pociągiem z Bytomia do Chebzie zajmie 10 min.

Do Katowic przez Bielszowice, Wirek i Kochłowice

To nie jest jedyna inwestycja, jaka ma zostać zrealizowana w ramach Kolei Plus na terenie Rudy Śląskiej. Program zakłada też stworzenie (czy może raczej należałoby powiedzieć reaktywację) alternatywnego połączenia pasażerskiego z Gliwic do Katowic przez Bielszowice, Wirek oraz Kochłowice. Obecnie linia ta jest wykorzystywana do przewozów towarowych, ale starsi mieszkańcy pamiętają, że w przeszłości odbywał się na niej regionalny ruch pasażerski.

By go przywrócić, zostanie wybudowanych 7 nowych stacji i przystanków:

  • Gliwice os. Wyzwolenia,
  • Zabrze Makoszowy,
  • Ruda Bielszowice,
  • Ruda Halemba,
  • Ruda Wirek,
  • Ruda Kochłowice,
  • Chorzów Hajduki.

Po ukończeniu inwestycji, której wartość oszacowano na ponad 350 mln zł, pociągi z Kochłowic mają dojechać do Katowic w 18 minut.

- To ważne, strategiczne posunięcie. To otwiera południe miasta dla kolei – podkreślał prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk, podpisując w imieniu miasta umowę z wiceprezesem PKP PLK, Arnoldem Breschem.

Drugi tor Gliwice-Częstochowa jeszcze w powijakach

O ile w przypadku projektów z programu Kolej Plus sprawa jest przesądzona, znane są ich terminy wykonania (do roku 2029) oraz wstępne kosztorysy, to budowa drugiego toru przebiegającej przez Rudę i Chebzie kolei Gliwice – Katowice – Częstochowa na razie pozostaje w sferze planów. Planom tym warto jednak uważnie się przyglądać.

W toku przeprowadzonych wiosną tego roku konsultacji, mających stanowić element studium wykonalności przedsięwzięcia, można było bowiem usłyszeć, że przy okazji budowy dodatkowego toru dla pociągów aglomeracyjnych można by też „przesunąć” peron na stacji w Chebziu w stronę ronda, a wejście na niego poprowadzić tunelem pod torami. To pozwoliłoby wymiernie skrócić dystans, jaki mają do pokonania pasażerowie przesiadający się z autobusów i tramwajów na pociąg (lub odwrotnie). Obecnie zmuszeni są oni do kilkusetmetrowego spaceru, co rzecz jasna nie ułatwia dokonania szybkiej przesiadki, zwłaszcza kiedy czasu na nią nie ma zbyt wiele.

Bogusław Molecki

Może Cię zainteresować:

Dr Bogusław Molecki: Na terenie Metropolii ludzie nie widzą powodu, by przenieść się z aut do transportu zbiorowego

Autor: Michał Wroński

06/12/2022

Pociąg Kolei Śląskich na stacji Ruda Chebzie

Może Cię zainteresować:

Metropolia dokłada się do inwestycji w Kolei Plus. Zapłaci też za kursowanie pociągów

Autor: Michał Wroński

05/12/2022

Ruda Śląska Chebzie

Może Cię zainteresować:

Słynna pętla, dworzec roku, anegdoty i sen o szklanej wieży. Czyli witamy na Chebziu

Autor: Michał Wroński

17/09/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dworzec w Gliwicach

Kolej przebuduje linię przez Kochłowice. Wróci ruch osobowy

Chebzie Pętla

Tramwajarze podali kiedy ruszy przebudowa pętli w Chebziu

Trasa N S Ruda Śląska

Trasa N-S będzie dalej rozbudowana

Budowa szkoly nr 17 ruda slaska 1

Budowa Szkoły Podstawowej nr 17 już na półmetku

Rynek w Rudzie Śląskiej wizualizacja

Koniec betonozy. Do końca roku koncepcja na „zielony” rynek

Ruda Śląska Urząd Miasta

Kampania na finiszu. Ostatnie deklaracje kandydatów

Kolej Plus

Alternatywne połączenie Rudy Śląskiej z Katowicami