Świętowanie polsko-irlandzkiej przyjaźni. Podczas festiwalu Polska Éire Festival w Rudzie Śląskiej czekają nas ciekawe wydarzenia i spotkania na żywo

Polska Éire Festival w Rudzie Śląskiej to okazja do świętowania polsko-irlandzkiej przyjaźni. W tym roku dodatkową okolicznością jest obchodzona 30. rocznica utworzenia polskiej ambasady w Dublinie. Festiwal rozpocznie się 2 lipca 2021 i będzie obejmował trzy dni pełne muzyki, tańca, dyskusji, literatury, sztuki.

Polska Éire Festival w Rudzie Śląskiej

Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”, we współpracy z miastem Ruda Śląska, lokalnymi partnerami, Ambasadą RP w Dublinie oraz Ambasadą Irlandii w Warszawie, zaprasza do wspólnej zabawy podczas festiwalu Polska Éire Festival w Rudzie Śląskiej.

Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm

Tradycyjnie już hasło festiwalu brzmi: "Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm". Ubiegłoroczna edycja festiwalu odbyła się, ze względu na panującą pandemię, w formie wirtualnej. Tegoroczny festiwal będzie miał charakter hybrydowy, ze wszystkimi atrakcjami dostępnymi online w formie streamingów nadawanych z Rudy Śląskiej i Dublina, gośćmi dołączającymi z różnych lokalizacji oraz widownią na żywo.

Pierwszy dzień festiwalu (2 lipca)
będzie miał charakter głównie wirtualny. Rozpocznie się połączeniem wideo pomiędzy obydwoma krajami z ich ambasadorami w rolach głównych. Następnie ambasadorowie porozmawiają z młodymi ludźmi o tym, jak kultury obydwu krajów przenikają się w ich codziennym życiu. Tego dnia słuchacze przeniosą się w folkowe klimaty dzięki grupie “Inisowiacy” z zachodniej Irlandii. Dzień zostanie zakończony z przytupem, czyli koncertem transmitowanym wprost z Dublina z polskimi oraz irlandzkimi muzykami w rolach głównych.

Kolejne dwa dni, czyli 3 i 4 lipca
(odbywające się na żywo w Rudzie Śląskiej i transmitowane online) będą mocno muzyczne. Usłyszeć będzie można:

  • orkiestrę dętą KWK „Pokój”,
  • Sheeban Celtic Band z Zespołem Tańca Irlandzkiego ERIU z Krakowa,
  • śląskiego rapera KIERONA,
  • zespół 032 band z Katowic,
  • Zbigniewa Seydę z zespołu Carrantuohill wraz z synem,
  • rudzką piosenkarkę Martę Mansfeld z zespołem,
  • rudzką formację Cztery Piąte, czyli zespół poezji śpiewanej i piosenki turystycznej.

Dodatkowe atrakcje i spotkania z wyjątkowymi osobami

Oprócz tego będzie można spotkać wyjątkowych gości oraz wysłuchać ciekawych dyskusji z pasjonatami, kultywującymi śląską kulturę. A będą to m.in.:

  • akwarelista Grzegorz Chudy,
  • pisarka Sabina Waszut,
  • poeta i prozaik Krystian Gałuszka.

Będzie można również zapoznać się z kolejną udaną rewitalizacją industrialnego dziedzictwa kulturowego w Rudzie Śląskiej, czyli koksownią Orzegów.

Na miejscu będą czekać okolicznościowe widokówki i koperty wytwarzane przez rudzkich filatelistów, będzie również możliwość oglądania wystaw dedykowanych twórczości G. Chudego, festiwalowym pamiątkom filatelistycznym oraz stosunkom polsko-irlandzkim.

Specjalną atrakcją współtowarzyszącą festiwalowi będzie PolskaÉireRun, czyli bieg wirtualny, w którym miłośnicy sportu będą mogli świętować 30. lecie Ambasady RP w Dublinie. Jego organizatorami będą Polish Runners Club Ireand oraz Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF „Jastrząb” z Rudy Śląskiej. Na uczestników będą czekały unikatowe medale oraz koszulki.

Zainteresowanych festiwalem organizatorzy zapraszają do śledzenia facebookowego profilu oraz strony internetowej.

Polska edycja festiwalu w Rudzie Śląskiej jest organizowana od 2017 r.

Festiwal powstał w 2015 r. z inicjatywy irlandzkiego ministra Aodhána Ó Ríordáina oraz Ambasady RP w Dublinie. Polska edycja festiwalu w Rudzie Śląskiej jest organizowana od 2017 r. przez Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”, przy wsparciu miasta Ruda Śląska, szeregu lokalnych partnerów oraz wolontariuszy.
W poprzednich czterech edycjach Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej wzięło udział na żywo około 10 tys. osób, a informacje o festiwalowych atrakcjach corocznie docierały poprzez media społecznościowe do ponad 250 tys. osób. Celem festiwalu jest wzmacnianie więzi pomiędzy polskim oraz irlandzkim społeczeństwem.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon