Święto Szlaku Zabytków Techniki, czyli Industriada w Rudzie Śląskiej

1 czerwca upłynie między innymi pod znakiem Industriady. Wydarzenie ma oczywiście również swoją odsłonę w Rudzie Śląskiej. Świętować będziemy na kolonii robotniczej przy Kubiny i na dworcu w Chebziu.

Industriada 2022

Hasłem przewodnim tegorocznej Industriady jest "15 lat razem". W Święcie Szlaku Zabytków Techniki, tradycyjnie, ma też swój udział Ruda Śląska. Na zabytkowej kolonii robotniczej przy ulicy Kubiny w Wirku oraz na zabytkowym dworcu w Chebziu, który w ubiegłym roku dołączył do obiektów szlaku. Na gości czeka sporo atrakcji, a na najmłodszych - warsztaty i animacje związane z historią i kulturą śląską.

Program Industriady w Rudzie Śląskiej

Kolonia Robotnicza Ficinus (Pawła Kubiny 24)

 • 12.00 - uroczysta parada przejdzie pasażem Kubiny. Orszak sprzed kościoła ewangelickiego poprowadzi Orkiestra Dęta KWK "Pokój" w towarzystwie śląskich beboków i straszków.
 • 13.00 - koncert orkiestry pod dyrekcją Jacka Kampy, prezentacje artystyczne laureatów miejskich konkursów po naszymu: "Ślonzoki niy gynsi", "Dni ślonskij godki", "Bajtli śpiywanie"
 • 13.40 - pokaz mody uczennic Zespołu Szkół nr 1 oraz prezentacja projektu "Od pasji do zawodu"
 • 14.15 - "Łodpust w Radlinie" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 22
 • 14.45 - pokazy tancerzy z miniformacji tanecznych tańca współczesnego, nowoczesnego i hip hopu Studia Energia z Rudy Śląskiej
 • 15.00 - eko-bajka o Czerwonym Kapturku - temat zaśmiecania lasów
 • 15.45 - Gryfny pokaz - prezentacja dla dzieci - praca górnika, co nazywamy śląskim złotem, gdzie je można znaleźć i do czego wykorzystać. Pomiar decybelomierzem poziomu głośności w kopalni oraz wybuch rodem z kopalni
 • 17.00 - występ amatorskich teatrów "Pierro" oraz "Atelier Sztuki" przy II LO w Rudzie Śląskiej z okazji 65-lecia Rudy Śląskiej - zabawa w stylu lat 60-tych

- Gwiazdą tegorocznej Industriady przy Zabytkowej Kolonii Robotniczej Ficinus będzie zespół Roszak Show, który łączy doskonale zaaranżowane utwory ze śląskimi tekstami. Podczas koncertu artyści poprowadzą z publicznością "Muzyczne Lekcje Śląskiego". Koncert o godz. 18:30 zakończy świętowanie na Ficinusie. Przed koncertem odbędzie się recital Ingi Papkali, która też poprowadzi cała imprezę - informują organizatorzy.

Atrakcje dodatkowe na Ficinusie i nie tylko

 • Na pasażu Kubiny zaparkuje Naukobus - mobilne laboratorium, wyposażone w unikalną przestrzeń, zaprojektowaną z użyciem najnowszych technologii. Będzie można wziąć w nim udział w pokazach naukowych, doświadczeniach i eksperymentach.
 • Będzie można spróbować swoich sił w wyścigach samochodowych napędzanych rowerami. W punkcie Slote Cars będą znajdować się 4 stanowiska rowerowe, poprzez które uczestnicy zabawy napędzają miniatury samochodów rajdowych ścigających się na specjalnym torze.
 • Obok programu zaplanowanego na scenie i wokół Biblioteki Ficinus będzie również okazja do poznania historii osiedla i okolic. O godz. 13.00 rozpocznie się pierwsze zwiedzanie z przewodnikiem pod hasłem "Ficinus. Architektoniczna perełka Górnego Śląska". Kolejne zaplanowano o godzinach na 14:30, 16:00 i 17:30. Zwiedzanie poprowadzi Andrzej Godoj - historyk, kierownik działu naukowo-oświatowego tej placówki. Będzie można obejrzeć wnętrze kościoła ewangelickiego, który jest nieodłącznym elementem Ficinusa oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o najstarszej kolonii robotniczej w regionie. Zbiórki chętnych na zwiedzanie przy budynku Biblioteki Ficinus (ul. Pawła Kubiny 24). Na zwiedzanie obowiązują zapisy pod numerem tel. 32 342 36 06.
 • Na pasażu Kubiny znajdą się również stoiska rzemieślnicze i gastronomiczne. Będzie można zaopatrzyć się m.in. w wyjątkowe produkty, które tworzy z lawendy Anna Mazur czy miód z lokalnej pasieki "Pasjonata". Swoje rękodzieło zaprezentują również koronczarki, wyjątkowymi znaczkami i okolicznościowymi pocztówkami pochwalą się rudzcy filateliści. Będzie można spotkać się z Kazimierzem Szymeczko, autorem książek dla dzieci oraz zaopatrzyć się w wydawnictwa Muzeum Miejskiego. Z kolei wydawnictwa Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz książki i gadżety o tematyce regionalnej można będzie również nabyć w punkcie Informacji Turystycznej mieszczącym się w Bibliotece Ficinus.
 • Fundacja "Unia Bracka" zaprosi na dwa stanowiska medyczne: spirometrii - przesiewowe badanie płuc (tj. wydolności i pojemności płuc) oraz pomiaru ciśnienia i pomiaru glukozy we krwi.
 • W budynku Biblioteki Ficinus, we wnętrzu tradycyjnej regionalnej kuchni, dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach kulinarnych z Agnieszką Jasińską – kucharzem oraz trenerem w gastronomii. Zaplanowano trzy grupy warsztatowe, w godz. 14.00, 15.30 i 17.00. Obowiązują zapisy pod numerem tel. 32 342 36 06.
 • Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej zorganizuje warsztaty artystyczne. O 14.00, 15.00, 16.00 i 17.00 odbędą się 4 bloki warsztatowe: "graczki dlo bajtli" - wykonywanie i ozdabianie prostych drewnianych zabawek, "dźewiane fizymatynta" - wykonywanie różnych bibelotów z drewnianych części i koralików oraz "bojtliki, tasze i pukeltasze na ślōnski muster" - zdobienie bawełnianych toreb, worków czy plecaków motywami inspirowanymi dawnym śląskim rękodziełem.

Industriada w Stacji Biblioteka w Chebziu

 • 12.00 – 19.00 - pokaz sztuki współczesnej z wykorzystaniem technologii audiowizualnej w przestrzeni postindustrialnej Galerii Godula Fermata. Autorem przedsięwzięcia artystycznego jest Ksawery Kaliski, autor m.in. stworzonej dla UNESCO prezentacji multimedialnej "Pamięć Polski – Pamięć Świata"
 • 12.00 – 16.00 - plener malarski "Chebzie na szlaku"
 • 15.00, 16.00, 17.00 i 18.00 - seanse w kinie sferycznym. Filmy o 15.00 i 17.00 przeznaczone są dla widzów powyżej 14. roku życia. Z kolei seanse o 16.00 i 18.00 skierowane są do widzów od 10. roku życia.
 • 15.00 – 19.00 - Escape Room.

Atrakcje dodatkowe w Stacji Biblioteka

 • Animacje pod opieką profesjonalnych animatorów: malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane, zabawy z chustą animacyjną, dmuchany plac zabaw "Smoczy zamek".
 • 16.30 koncerty w plenerze

Co dla wielu ważne - podczas święta Szlaku Zabytków Techniki industrialne obiekty, nie tylko w Rudzie Śląskiej, łączy sieć bezpłatnego transportu. Oficjalnymi przewoźnikami Industriady są Związek Transportu Metropolitalnego oraz Koleje Śląskie, co oznacza, że za darmo można jeździć między industriadowymi wydarzeniami pociągami Kolei Śląskich, autobusami, trolejbusami i tramwajami ZTM.

Turniej bajtli ruda slaska

Może Cię zainteresować:

Ślōnski Turniyj we Fusbalu dlo Bajtli w Rudzie Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

28/05/2024

Napad ruda slaska4

Może Cię zainteresować:

Zamówił dwie flaszki wódki, papierosy, po czym… wyjął broń. “Napad” na spożywczy Rudzie Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

27/05/2024

Pozar bmw ruda slaska1

Może Cię zainteresować:

Spłonęło bmw w Rudzie Śląskiej Bykowinie. Wybuchła butla z acetylenem przewożona w bagażniku

Autor: Jacek Skorek

27/05/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon