Święto Niepodległości 2020: wydarzenia odbędą się online

W Warszawie pomimo zakazu władz miasta ulicami przejedzie „zmotoryzowany” Marsz Niepodległości. Wiele miast ze względu na pandemię rezygnuje z organizacji obchodów wydarzenia, a wśród nich jest także Ruda Śląska.

Flag 4557252 1280


Zbliża się 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez 123 lata nasza Ojczyzna była podzielona między obce mocarstwa, jednak pomimo tego kolejne pokolenia zachowały polską kulturę, tradycję, język, a przede wszystkim narodową dumę i wiarę w odrodzenie Rzeczpospolitej. Ich niezłomność, ofiarność i praca zaowocowały powstaniem II RP, której Sejm ustanowił 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości – napisała na swoim facebookowym profilu prezydent Grażyna Dziedzic.

Zaznaczyła też, że w tym roku z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa trzeba było zrezygnować ze świętowania.

Jesteśmy zmuszeni zrezygnować m.in. z dorocznej mszy św. odprawianej w intencji Ojczyzny i mieszkańców naszego miasta oraz organizacji tradycyjnego Biegu Niepodległości, który miał się odbyć już po raz 27. Nie znaczy to jednak, że nie możemy tego dnia uczcić godnie. Dlatego zachęcam Państwa do wywieszenia 11 listopada flagi państwowej. Niech biało-czerwona wyzwala w nas dumę z tego, że żyjemy w wolnym kraju – napisała prezydent Dziedzic.


Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej dodał z kolei, że niektóre zaplanowane wydarzenia odbędą się, ale w zmienionej formule, bowiem będą dostępne online.

Te trudności nie zwalniają jednak żadnego z nas, by 11 listopada oddać szacunek tym, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność Ojczyzny. Do tego niepotrzebne są huczne wydarzenia. Wystarczą małe gesty. Najprostszym i najpiękniejszym z nich jest wywieszenie flagi państwowej, do czego gorąco Państwa zachęcam – zaznaczył wiceprezydent Mejer.

Przypomnijmy też, że w tym roku nie odbędzie się także rudzki Bieg Niepodległości.

Ta impreza ma bardzo długą tradycję, odbywa się od 27 lat, jednak w tym roku z powodu koronawirusa musieliśmy zmienić jej formułę. Pamiętam lata, kiedy wraz z kilkuset zawodnikami stawałem na starcie tego biegu. Mimo, że była między nami rywalizacja i każdy chciał pokonać dystans z najlepszym czasem, najważniejsze było poczucie wspólnoty, przyjaźni i radości. Te uczucia najlepiej oddają nastrój Święta Niepodległości – dodał wiceprezydent.

fot. pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śmieci (zdjęcie ilustracyjne)

Śmieci nas zalewają. Produkujemy ich 2 mln ton rocznie

Umowa ruda

Ruda Śląska stanie się miastem wysokich technologii?

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

Porozumienie gwsh

Studia w Rudzie Śląskiej

kampania #Niebajka o porwaniu

Rusza kampania #Niebajka o porwaniu

Ztm autobusy

Od 1 lipca wróci możliwość kupienia biletu u kierowcy

Jbudżet obywatelski Ruda Śląska

Rusza nabór wniosków do budżetu obywatelskiego.