,,Stary Orzegów" w Rudzie Śląskiej ma już 10 lat. Setki eventów, tysiące gości. Dziś trudno sobie wyobrazić dzielnicę bez tego miejsca

10 lat ,,Starego Orzegowa" - miejsca spotkań, eventów kulturalnych, integrującego mieszkańców. Dziś trudno sobie wyobrazić dzielnicę bez tego miejsca. ,,Stary Orzegów” ma już swoją renomę, jest ceniony za organizowane tutaj atrakcje i wyjątkową atmosferę - mówi prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.

Centrum Inicjatyw Społecznych ,,Stary Orzegów" powstało w marcu 2014 r., jako filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. Na całość inwestycji wydano wtedy około 2 mln złotych. Przebudowano dwa budynki. W jednym znajduje się m.in. biblioteka i pomieszczenia animacyjne, a w drugim na parterze usytuowana jest kawiarenka, natomiast na piętrze siedzibę ma Galeria Czapla. Między dwoma budynkami przebudowano również podwórko wewnętrzne.

,,Stary Orzegów" - setki eventów, tysiące gości

W ciągu dekady odbyło się tu około 2400 wydarzeń kulturalnych, w których łącznie wzięło udział ponad 46 tysięcy osób. Były to m.in. wystawy i koncerty, czy wydarzenia cykliczne, takie jak Narodowe Czytanie, projekcje filmów, uroczystości patriotyczne, zajęcia z fitnessu.

- Współpracujemy z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami, wszystkimi, którzy chcą pozytywnie zmieniać Orzegów. Minione 10 lat były bardzo intensywne i owocne, ale nadal cały czas pracujemy, by „Stary Orzegów” miał ciekawą ofertę - mówi Agnieszka Płaszczyk, kierownik placówki.

,,Stary Orzegów” to przede wszystkim księgozbiór, który liczy prawie 1400 woluminów oraz ponad 800 zarejestrowanych czytelników. Tylko w ciągu ubiegłego roku odwiedzili oni bibliotekę prawie 6,7 tys. razy. Poza dostępem do książek i czasopism na miejscu można też skorzystać z komputera czy drukarki.

Przed nami kolejne eventy w ,,Starym Orzegowie"

Centrum jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 18:00, natomiast w soboty od 11:00 do 15:00.

W piątek 15 marca o godz. 17.00 w Galerii Czapla odbędzie się spotkanie okolicznościowe z okazji 10-lecia ,,Starego Orzegowa" oraz koncert zespołu Cut Beat. W niedzielę 17 marca centrum zaprasza z kolei na charytatywny kiermasz wielkanocny. - Na kwiecień zaplanowaliśmy wystawę fotografii przedwojennej, a w maju jak zwykle uczcimy pamięć powstańców śląskich i zorganizujemy spotkania w ramach Tygodnia Bibliotek. Wszystkich zapraszam do odwiedzenia naszej placówki -dodaje Agnieszka Płaszczyk.

- To miejsce, które w wyjątkowy sposób scala lokalną społeczność. Tutaj mieszkańcy prezentują swoje talenty i dorobek twórczy, spotykają się organizacje i ludzie zaangażowani w życie społeczno-kulturalne naszego miasta czy regionu – mówi prezydent miasta Michał Pierończyk.
Gielda szkol ponadpodstawowych ruda slaska 4

Może Cię zainteresować:

Giełda Szkół Ponadpodstawowych w Rudzie Śląskiej. Jaki profil wybrać? Która szkoła najlepsza? Uczniowie szukali odpowiedzi na pytania

Autor: Szymon Karpe

12/03/2024

Stacja pogotowia Ruda Slaska

Może Cię zainteresować:

Stację Pogotowia Ratunkowego do przebudowy. Powstanie centrum szkoleniowe dla medyków

Autor: Redakcja

12/03/2024

Stacja Biblioteka Ruda Slaska Chebzie

Może Cię zainteresować:

„Stacja Biblioteka” walczy o tytuł Najlepszej Biblioteki w Polsce

Autor: Michał Wroński

11/03/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon