„Stacja Biblioteka” walczy o tytuł Najlepszej Biblioteki w Polsce

Stacja kolejowa w Chebziu kilka lat temu zdobyła tytuł „Dworca Roku”, niedawno wróciła na trasę Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego, a teraz tamtejsza „Stacja Biblioteka” ma szansę powalczyć o miano Najlepszej Biblioteki w Polsce. Co ważne, czytelnicy mogą jej w tym pomóc. Wystarczy, że wezmą udział w trwającym właśnie głosowaniu.

M. Wroński
Stacja Biblioteka Ruda Slaska Chebzie

Od trzech tygodni trwa plebiscyt na Najlepszą Bibliotekę w Polsce. Organizuje go serwis granice.pl. Biorąc pod uwagę zapisy regulaminu wydaje się, że największą szansę na wygraną mają placówki z dużą liczbą sympatyków i dużą dyscypliną tychże. Każdy czytelnik może bowiem zagłosować raz dziennie na wybraną bibliotekę. A że do końca trwania plebiscytu zostało jeszcze ponad 100 dni (głosować można do 21 czerwca), więc kluczowa może okazać się żelazna konsekwencja. Do czego też namawiamy sympatyków Stacji Biblioteka w Chebziu (głosować można pod adresem www.granice.pl/biblioteki).

Biblioteka, która otrzyma największą liczbę głosów, zostanie wyróżniona tytułem „Najlepsza biblioteka w Polsce” oraz zdobędzie nagrody ufundowane przez serwis Granice.pl i jego partnerów – pakiet kilkudziesięciu nowości wydawniczych książek

- W czasie głosowania chcemy również prezentować biblioteki szczególnie aktywnie działające na rzecz lokalnej społeczności, tak, by nasz plebiscyt stał się źródłem inspiracji i wymiany doświadczeń dla bibliotekarzy z całej Polski – zapowiadają organizatorzy plebiscytu.

„Stacja Biblioteka” działa w powstałym na przełomie XIX i XX stulecia budynku dworca kolejowego, który powstał przy trasie kolei prowadzącej z Wrocławia na Górny Śląsk. Na przestrzeni ponad stu lat istnienia dworzec miał swoje lepsze i gorsze momenty. Jeszcze kilka lat temu był miejscem, gdzie można było kręcić teledysk do piosenki Lecha Janerki pt. „Strzeż się tych miejsc”. Metamorfozę przeszedł za sprawą rewitalizacji i ulokowania w dworcowych pomieszczeniach siedziby miejskiej biblioteki (do budynku przeprowadzono księgozbiór z zamkniętej filii MBP mieszczącej się przy ul. Osiedlowej 1 oraz zbiory z Mediateki i Czytelni Biblioteki Centralnej).

Obecnie gospodarzem „Stacji Biblioteka” jest miasto, które w 2016 r. wykupiło dworzec od PKP za blisko milion złotych, ale funkcja dworcowa została zachowana. Zatrzymują się tu pociągi regionalne kursujące na linii Gliwice – Katowice – Sosnowiec - Częstochowa, a w przyszłości będzie można stąd dojechać także do Bytomia. Obiekt jest dziś wizytówką dzielnicy – w 2019 r. zwyciężył w organizowanym przez Fundację „Pro Kolej” i Fundację Grupy PKP konkursie na „Dworzec Roku”. Od stycznia ubiegłego roku dworzec ponownie figuruje na trasie Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego (już raz był w tym zestawieniu w latach 2006 – 2010, po czym wykreślono go ze względu na dewastację).

Ruda Śląska Chebzie

Może Cię zainteresować:

Słynna pętla, dworzec roku, anegdoty i sen o szklanej wieży. Czyli witamy na Chebziu

Autor: Michał Wroński

01/01/2024

Ruda Chebzie Pętla T Staniek 13

Może Cię zainteresować:

Trwa przebudowa słynnej pętli na Chebziu w Rudzie Śląskiej. Tramwajarze nie zdążą w terminie. Zobaczcie zdjęcia z drona

Autor: Michał Wroński

28/02/2024

Dworzec w Chebziu

Może Cię zainteresować:

Ruda Śląska ma jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych na Śląsku. Na potwierdzenie: mamy zdjęcia

Autor: Jacek Skorek

12/07/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon