Stację Biblioteka wpisano na trasę Szlaku Zabytków Techniki

Od 1 stycznia na trasie Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego znajduje się Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej – Chebziu. To wielki powrót tego obiektu na wspomniany szlak. Stacja w Chebziu figurowała na nim w latach 2006 – 2010, po czym ją z niego wykreślono. Ze względu na dewastację.

M. Wroński
Dworzec w Rudzie Śląskiej - Chebziu

Historia zatoczyła koło. Dworzec w Chebziu (obecnie należący do miasta obiekt funkcjonuje pod nazwą Stacja Biblioteka) wraca na trasę Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Uchwałę w tej sprawie podjął 21 grudnia zeszłego roku zarząd województwa (poza dworcem w Chebziu na Szlak zostało wpisane też Muzeum Hutnictwa w Chorzowie).

Przypomnijmy, że dworzec w Chebziu już raz figurował wśród obiektów Szlaku. Dokładnie przez cztery lata, między rokiem 2006 a 2010. Potem, w związku z postępującą dewastacją, dworzec z tej listy wykreślono (razem z Porcelaną Śląską) i były to pierwsze dwa obiekty usunięte ze Szlaku.

Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Przede wszystkim właściciel dworca. Dziś jest nim miasto, które 2016 r. wykupiło zdewastowany obiekt od PKP za blisko milion złotych, dokonało w nim gruntownego remontu, adaptując do funkcji siedziby biblioteki miejskiej, przy czym zachowano jego funkcję dworcową. Do modernizowanego budynku przeprowadzono księgozbiór z zamkniętej filii MBP mieszczącej się przy ul. Osiedlowej 1 w Wirku oraz zbiory z Mediateki i Czytelni Biblioteki Centralnej.

– Stacja Biblioteka to nowa przestrzeń kulturalna na mapie miasta. Zgodnie z założeniami, prócz podstawowej funkcji bibliotecznej, będzie też oferować ciekawą powierzchnię animacyjną – mówił przy okazji jej otwarcia we wrześniu 2019 r. Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.

Dzisiaj budynek, którego historia sięga przełomu XIX i XX wieku, jest wizytówką dzielnicy, o czym świadczy wygrana w organizowanym przez Fundację „Pro Kolej” i Fundację Grupy PKP konkursie na „Dworzec Roku”.

Szlak Zabytków Techniki jest tematycznym szlakiem turystyczno-kulturowym, prezentującym najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów turystycznych, historycznych i architektonicznych obiekty przemysłowe w województwie śląskim. Są one związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Do tej pory w skład Szlaku wchodziło 40 obiektów (w Rudzie Śląskiej na Szlaku znajduje się jeszcze wireckie osiedle Ficinus). Co roku na ich terenie odbywa się Industriada - święto Szlaku Zabytków Techniki.

Stacja Biblioteka obiektem zaprzyjaźnionym Industriady

Może Cię zainteresować:

XIII edycja Industriady we wrześniu. „Stacja Biblioteka” znów znalazła się wśród obiektów zaprzyjaźnionych Szlaku Zabytków Techniki

Autor: Magda Sincewicz

30/06/2022

Płyta vinylowa

Może Cię zainteresować:

Powrót do przeszłości w rockowym stylu. W Stacji Biblioteka ruszają "muzyczne pogawędki"

Autor: Magda Sincewicz

19/04/2022

Ruda Śląska Chebzie

Może Cię zainteresować:

Słynna pętla, dworzec roku, anegdoty i sen o szklanej wieży. Czyli witamy na Chebziu

Autor: Michał Wroński

01/01/2024

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon