Spotkanie z pisarzem i reporterem Filipem Springerem 23 maja w Stacji Biblioteka w Chebziu

"Mein Gott, jak pięknie!" to tytuł najnowszej książki Filipa Springera. Autor, poruszając się na rowerze i korzystając ze starych map, przemierzył byłe niemieckie ziemie, które są dziś częścią Polski w poszukiwaniu... charakterystycznego krajobrazu. W środę 23 maja 2023 r. w Stacji Biblioteka w Chebziu odbędzie się spotkanie z pisarzem. Wstęp wolny.

Filip springer

Filip Springer odwiedzi Rudę Śląską. Już we wtorek (23 maja) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie z tym znanym i cenionym pisarzem, fotografem oraz autorem książek i cykli reporterskich, który w Stacji Biblioteka przy ul. Dworcowej w dzielnicy Chebzie opowie o swojej najnowszej książce „Mein Gott, jak pięknie”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

- Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Filipem Springerem – twórcą, który ma na koncie mnóstwo ważnych nagród i nominacji literackich, a jego książki tłumaczone są na język chiński, angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski – podkreśla Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – W Stacji Biblioteka autor wprowadzi publiczność w świat swojej najnowszej powieści, której głównym bohaterem jest pejzaż – dodaje.

Książka Filipa Springera to dokumentalno-fabularyzowana opowieść, w której autor przemierza tereny wschodnich prowincji Prus, nazwanych później Ziemiami Odzyskanymi. Część tej opowieści rozgrywa się nad Odrą. Springer przemierza też Górny i Dolny Śląsk próbując przyglądać się pejzażowi tak, jak patrzyli na niego XIX-wieczni litografowie ze Schmiedebergu (czyli dzisiejszych Kowar) i błądzi po opuszczonych mazurskich wsiach śladem piewcy tamtejszych lasów - Ernsta Wiecherta. Wyrusza też przez północną Wielkopolskę, Kujawy, Pomorze i Żuławy szlakiem budowniczych pruskiej Kolei Wschodniej.

- Warto dodać, że w czasie pracy nad swoją najnowszą książką Filip Springer sięgnął po archiwalne mapy i wyruszył w rowerowo-fotograficzną podróż przez poniemieckie zakątki Polski. W czasie warsztatów „Aparat, rower i stara mapa” dzielił się doświadczeniami i zachęcał do korzystania z tych narzędzi we własnych wędrówkach – mówi Krzysztof Piecha.

Pisarz i fotograf Filip Springer to autor cykli reporterskich i książek takich jak: „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Twórca jest również stypendystą Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy, a także współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. To również współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Szkoły Ekopoetyki.

Moderatorem wtorkowego spotkania w Stacji Biblioteka będzie rudzianin Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Smak chleba z piekaroka jest niepowtarzalny!

Może Cię zainteresować:

Piknik przy piekaroku, czyli smak prawdziwego chleba jutro w Rudzie

Autor: Jacek Skorek

19/05/2023

Joanna Sochacka, Michał Pierończyk i Anna Piątek-Niewęgłowska. Czyj uśmiech jest szczery?

Może Cię zainteresować:

Śląskie Media włączone do Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Prezydent robi oszczędności

Autor: Jacek Skorek

19/05/2023

Lukasz Rudnik 01

Może Cię zainteresować:

Synek z Rudy Śląskiej w Krakowie wygrywa na trąbce hejnał mariacki

Autor: Michał Wroński

14/05/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon