Śląskie Media włączone do Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Prezydent robi oszczędności

Kilka miesięcy trwał proces włączenia Śląskich Mediów, między innymi wydawcy Wiadomości Rudzkich, do Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Tym samym dwie spółki ze stuprocentowym udziałem miasta - mają obecnie tylko jednego prezesa. A to, zdaniem prezydenta - oznacza blisko milion złotych oszczędności rocznie!

UM Ruda Śląska
Joanna Sochacka, Michał Pierończyk i Anna Piątek-Niewęgłowska. Czyj uśmiech jest szczery?

W efekcie połączenia - Inkubator rozszerzył swoją działalność o zadania dotychczasowego wydawcy Wiadomości Rudzkich, a redakcja WR przeniosła się do siedziby Inkubatora przy ul. Karola Goduli 36.

- Połączenie jest kolejną częścią zapowiedzianej przeze mnie optymalizacji funkcjonowania wszystkich spółek należących do miasta. Wraz z korektą wynagrodzeń zarządów da to oszczędności w kosztach ich działania w łącznej kwocie prawie 970 tysięcy złotych - mówi prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk. - Odeszliśmy również od konieczności przyznawania odpraw po rozwiązaniu kontraktów członków zarządów.

Jak zapowiedział pod koniec stycznia prezydent - nie ma zamiaru powoływać wiceprezesa w spółce ani nowych członków rady nadzorczej.

Oszczędności na prezesach

Włączenie Śląskich Mediów do Inkubatora oznaczało automatycznie rozwiązanie kontraktu z Anną Piątek-Niewęgłowską na zarządzanie spółką. Została obecnie wyłącznie redaktorem naczelnym Wiadomości Rudzkich.

- Stan był taki, że występowała w dwóch rolach - prezesa i redaktora naczelnego. Ta jedna z ról jej odpadnie, więc siłą rzeczy zostanie obniżone jej wynagrodzenie do takiej wartości, jaka się należy redaktorowi naczelnemu, więc na pewno będzie one niższe - powiedział Michał Pierończyk pytany o to pod koniec stycznia br.

Zarobki byłej prezes (jak i innych prezesów spółek miejskich) są publikowane w BIP-ie Urzędu Miasta i nie stanowią tajemnicy. Piątek-Niewęgłowska zarabiała między 250-280 tysięcy rocznie w ostatnich pięciu latach, w 2022 z kolei zadeklarowała przychody z kontraktu menedżerskiego w kwocie 295.255,70 zł.

Prezes Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości też miała dobrą pensję - w ubiegłym roku pełniąc tę funkcję zarobiła 258.586,95 zł. Nie wiemy jeszcze ile będzie wynosić po prezydenckiej "korekcie".

Z ciekawości spojrzałem też na publikowane na stronie magistratu zarobki prezesów innych spółek miejskich. "Dobrze wypada" między innymi prezes Aquadromu, spółki przynoszącej co rok milionowe straty. I co roku raportującej - "strata netto zostanie pokryta z zysków przyszłych okresów". To się nazywa optymizm!

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon