Piknik przy piekaroku, czyli smak prawdziwego chleba jutro w Rudzie

Tradycyjny piknik przy piekaroku już w najbliższą sobotę. Ogień zapłonie w jedynym czynnym, zabytkowym piecu chlebowym w okolicy - czyli w Rudzie przy Bujoczka 24. Oczywiście każdy może spróbować chrupiącego, naturalnego chleba. Smak jest niepowtarzalny!

Rudzki piknik przy piekaroku, to nie tylko okazja do maszkycynia. To również ciekawe opowieści na temat tego unikalnego miejsca, spotkanie z pszczelarzem i atrakcje dla dzieci. Imprezę poprowadzi Inga Papkala, przy której nie można się nudzić!

Samo pieczenie chleba - organizatorzy, rudzki magistrat i Muzeum Miejskie - oddają w ręce specjalistów, czyli naszych piekarzy z pobliskiego Jakubca. Przygotują oni chlebusie na naturalnym zakwasie. A smak pieczywa z opalanego drewnem piekaroka jest nie do podrobienia. Kto jeszcze nie próbował - obowiązkowo powinien odwiedzić jutro Rudę.

– Kiedyś gospodynie z pobliskiego familoka wyrabiały ciasto w domu i zanosiły je w specjalnych foremkach do wypieku w piekaroku. Dzisiaj ten obiekt służy nam do okazyjnych spotkań i prezentacji – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Co w programie pikniku?

Zabawa zaczyna się o godzinie 12.00 i potrwa do 14.30. W trakcie pikniku można wysłuchać opowieści Krzysztofa Gołąba – dyrektora Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, o historii powstania zabytkowego pieca oraz dzieje miejsca, w którym się znajduje - czyli terenu dawnego dworu w Rudzie. Będą też ciekawostki o życiu i pracy pszczół oraz możliwość zakupu miodu z lokalnej pasieki Pasjonata.

Dla najmłodszych znajdą się zajęcia kreatywne - przygotowywanie bukietów na Dzień Matki, będzie też można spróbować tradycyjnego prania na waszbrecie i szpanowania.

Pogoda ma się jutro znacznie poprawić. Zdaniem mistrza Dąbrowskiego:

- Zachmurzenie będzie się zmniejszać do umiarkowanego i małego, tak więc wróci do nas Słońce. Do tego praktycznie nigdzie nie spodziewam się deszczu, jedynie w Beskidach po południu możliwe będą punktowe opady - zapowiada. - Nastąpi ocieplenie. Temperatura maksymalna po południu wyniesie ok. 20/22°C. Wiatr powieje umiarkowanie ze wschodu. Ciśnienie 1024-1021 hPa.

Jeśli nie dacie rady być jutro - kolejny piknik przy piekaroku planowany jest na 1 lipca.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

W niedzielę zapraszamy pod rudzki piekarok

Zwiedzanie schronu, wielkiego pieca i piknik przy piekaroku

W najbliższy piątek, 10 czerwca, można będzie spróbować tradycyjnie pieczonego chleba z rudzkiego piekaroka.

Piknik pod piekarokiem

Zamek Krasiczyn

Zamek w Krasiczynie. Perła renesansu w Polsce zaprasza!

Gorlice fot Natalia Pacana Roman

Gorlice – niepisana stolica Beskidu Niskiego

Zdjęcie Główne

Jura Krakowsko-Częstochowska - atrakcje dla każdego

Zdjęcie Główne

Mistrzostwa Świata w narciarstwie wodnym już w ten weekend!

Zdjęcie główne

Odkrywaj skarby województwa świętokrzyskiego