Spacer po Wirku, dawniej zwanym Antonienhutte, z "Familokami". Warto zobaczyć tamtejsze osiedla robotnicze

W najbliższą niedzielę, 21 sierpnia 2022 r., w ramach projektu "Familoki" odbędzie się spacer po rudzkiej dzielnicy Wirek. Przewodnikiem będzie Kamil Iwanicki, ekspert od historii osiedli robotniczych.

Familoki
Wirek Ficinus

Familoki 3.0 to trzecia i ostatnia edycja projektu "Familoki", poświęconego odkryciu i opowiadaniu o lokalnych, nieznanych historiach skupionych wokół kolonii robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia.

Spacer po Wirku w niedzielę 21 sierpnia

Cykl spacerów po osiedlach familoków rozpoczął się w maju wycieczką po Nowym Bytomiu. Najbliższy spacer też odbędzie się w Rudzie Śląskiej, ale w innej dzielnicy - Wirek.

Więcej o projekcie Familoki: Kto wielbi familoki? Śląskie i zagłębiowskie? Zaczyna się cykl spacerów po osiedlach robotniczych m.in. Rudy Śląskiej, Zabrza, Katowic, Sosnowca

Przechadzka z Kamilem Iwanickim w roli przewodnika odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia. Zbiórka akurat po obiedzie, o godz. 15.00 na ulicy Kubiny 4 w Rudzie Śląskiej (Wirek). Wycieczka będzie trwać około 2 godzin. Udział w wycieczce jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich. Nie trzeba się wcześniej zapisywać.

Dziś Wirek, kiedyś Antonienhutte

Co takiego szczególnego jest w rudzkim Wirku? Dziś dzielnicy Rudy Śląskiej, a kiedyś gminie, a potem (krótko, ale jednak) osobnym mieście.

Na początku XIX wieku na terenie dzisiejszego Wirku uruchomiona została huta żelaza Antonia, czyli "Antonienhutte". Nazwa pochodziła od imienia żony hr. Łazarza Henckla von Donnersmarcka. Od nazwy huty cała miejscowość była przez kolejny wiek również nazywana Antonienhutte. Oprócz hut, powstały tu kopalnie, a dla pracowników - liczne kolonie robotnicze: Ficinus, Werdon, czy Walzwerk Col. i kolonia Schrikel.

- Podczas spaceru zobaczymy, jak Żydzi, katolicy i ewangelicy wpłynęli na rozwój Wirka. Zobaczymy Dom Uchodźców sprzed stu lat. Porozmawiamy, jak szkody górnicze zmieniły krajobraz regionu. Sprawdzimy, jak wyglądają nowoczesne familoki i czy wpisują się architekturę Rudy Śląskiej. Zobaczymy, jak modernistyczny ratusz i szkoła wpisują się robotniczy charakter osiedla - mówi przewodnik Kamil Iwanicki.

Wywiad z Kamilem Iwanickim: Kamil Iwanicki. Kustosz śląskich familoków przywraca pamięć o dawnych koloniach robotniczych

Nowobytomska budynki mieszkalne pracowników hut

Może Cię zainteresować:

Zapomniane zakątki Chebzia. Fotografie miejsc z długoletnią i nieznaną historią [GALERIA]

Autor: Martyna Urban

01/06/2022

Część terytorium obecnej Rudy Śląskiej w okresie międzywojennym

Może Cię zainteresować:

Ruda, największy patchwork Śląska. Miasto pozszywane z wsi, przysiółków, osad i... miast

Autor: Tomasz Borówka

10/07/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon