Siewna, Reja, Noblistów Śląskich - kolejne drogi gruntowe znikną z mapy miasta

Po dobrej wieści dla mieszkańców ulicy Żeleńskiego w Rudzie - kolejne krzepiące informacje. Dzięki pozyskanym z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg środkom - trzy następne "gruntówki" zmienią się w normalne drogi.

UM Ruda Śląska
Gruntowych dróg w Rudzie Śląskiej nie brakuje. Kolejne trzy będą zmodernizowane

Dwie z dróg gruntowych w Kochłowicach - Siewna i Reja, oraz bielszowicka Noblistów Śląskich - zyskają nowe nawierzchnie, chodniki, kanalizacje deszczowe i oświetlenie. Szykuje się więc wejście w XX wiek. A może nawet XXI.

Inwestycje są możliwe dzięki pieniądzom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Ruda Śląska otrzyma na modernizację tych zapomnianych ulic ponad 2 miliony złotych, czyli połowę wartości inwestycji.

- Pozostałą kwotę dołożyć musimy z budżetu miasta. Jesteśmy na to przygotowani i takie środki mamy zabezpieczone. Posiadamy też niezbędną dokumentację oraz pozwolenia na budowę. Oznacza to, że po ogłoszeniu procedury przetargowej i następnie wyłonieniu wykonawców inwestycji, będziemy mogli od razu ruszyć z ich realizacją – zapowiada prezydent Michał Pierończyk.

Na modernizację Siewnej i Reja pójdzie 1,4 miliona z puli dofinansowania, plus drugie tyle z miasta. Nawierzchnia zostanie wykonana z kostki betonowej. Z kolei ulica Noblistów Śląskich kosztować będzie ponad 660 tysięcy z rządowej kasy, plus druga połowa z budżetu. Tam też powstanie nowa jezdnia, chodniki, zjazdy z posesji, kanalizacja i oświetlenie.

152 miliony na drogi

W tym roku na wszystkie inwestycje drogowe miasto zamierza przeznaczyć blisko 152 miliony złotych. Obecnie trwają też inwestycje na ul. Przedtorze i fragmencie ul. Dworcowej - czyli modernizacja układu drogowego w rejonie dworca w Chebziu. W planach jest też remont dwóch ulic w Halembie – Leśnej i Kłodnickiej.

Pod koniec stycznia miasto przekazało teren budowy pod przebudowę 150-metrowej ulicy Żeleńskiego w Rudzie. Całość ma być gotowa do połowy września.

Żeleńskiego wkrótce przejdzie metamorfozę

Może Cię zainteresować:

Ulica Żeleńskiego w Rudzie wreszcie przestanie być "gruntówką". W lutym ruszy modernizacja!

Autor: Jacek Skorek

27/01/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon