Przygotowania w Rudzie Śląskiej
Wczoraj, 8 lipca, powołano miejski sztab kryzysowy. Miał on za zadanie zmniejszyć skutki nadciągających zjawisk atmosferycznych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla województwa śląskiego związane z burzami, deszcze oraz silnym wiatrem. W sztabie uczestniczą: przedstawiciele służb zarządzania kryzysowego, rudzkich wodociągów, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz pozostałych służb mundurowych. Zaangażowano również stronę górniczą.
Wytypowane zostały najbardziej zagrożone zalaniem miejsca, które w sytuacji nawalnych opadów mogą być nieprzejezdne. W takiej sytuacji służby, w miarę możliwości, będą organizować objazdy. Trzy kluczowe rejony, gdzie wskutek szkód górniczych z dużym prawdopodobieństwem będą tworzyć się zalewiska to: rejon ul. Nowary/Czajkowskiego w Wirku, rejon ul. Kokota/Sportowców w Bielszowicach, rejon ul. Szkolnej/Szymanowskiego w Bielszowicach - podawał prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.
Sztab ostrzegał także o potencjalnej niedrożności następujących lokalizacji:
- wiadukt kolejowy przy ul. Asfaltowej w Chebziu
- ul. Kochłowicka w rejonie budynku nr 66
- rejon ul. Magdziorza/Gabora
- rejon ul. Bałtyckiej/Radoszowskiej
- wiadukt kolejowy przy ul. Piastowskiej
- ul. Ligocka w rejonie ujścia potoku Jamna do rzeki Kłodnicy
- ul. Przyjazna
- ul. Zgrzebnioka w rejonie budynków 16-18-20
- rejon ul. Sławika i ul. Karskiego
- rejon ul. Kokota/Gęsiej
- ul. Graniczna
W tym miejscu zwracam się o bezwzględne podporządkowanie się poleceniom służb kierujących ruchem i niewjeżdżanie w zalewiska. W ten sposób nie tylko naraża się siebie, ale również innych na niebezpieczeństwo, gdyż pod wpływem ruchu pojazdów woda podnosi się i może zalewać część budynków znajdujących się w pobliżu - apelował Michał Pierończyk.
Zablokowana droga pod wiaduktem, dwie kolizje i potrącenie
Niestety nie odbyło się bez utrudnień. Pojawiły się na ulicy Nowary. Zalana została droga pod wiaduktem przy ulicy Asfaltowej. Strażacy wypompowywali tam wodę. Po godzinie 19:00 powrócił ruch pojazdów, wcześniej udało się przygotować przejazd dla tramwajów. Jak podają policjanci, w czasie intensywnych opadów miały miejsce trzy zdarzenia drogowe. Z powodu niedostosowania prędkości do warunków na ulicy Tunkla i DTŚ doszło do dwóch kolizji oraz potrącenia pieszego.
Pamiętajmy, że opady deszczu sprawiają, że droga jest śliska. Kierujący muszą się liczyć z tym, że nie są w stanie od razu zatrzymać pojazdu. Czas hamowania znacznie się wydłuża i nietrudno o kolizję czy potrącenie. Nieważne, czy jedziemy autem, rowerem czy przemieszczamy się pieszo, pamiętajmy, że zawsze jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo - przypominają funkcjonariusze.
Aktualna sytuacja w Rudzie Śląskiej
Ostrzeżenia IMGW przed deszczem wciąż obowiązują. Urząd Miasta przypomina, że do czwartku, 10 lipca rano, łączna suma opadów może wynieść od 90 mm do 140 mm, a miejscami nawet około 170 mm. Na godziny ranne 9 lipca było to:
- w Nowym Bytomiu - 38,3 l/m²
- w Orzegowie - 26,5 l/m²
- w Bykowinie - 22,5 l/m²
- w Halembie - 21 l/m²
Do Centrum Zarządzania Kryzysowego wpływały głównie zgłoszenia o potrzebie dostarczenia worków z piaskiem. Łącznie wydano ich 135 sztuk, które trafiły do mieszkańców, szkół, poradni i jednego podmiotu gospodarczego. Transport worków zapewniło PWiK. Zapewniono także obsługę i pompę do stanowiska pompowego przy ul. Bałtyckiej. Dzięki siłom OSP zabezpieczono workami z piaskiem transformator przy ul. Zgrzebnioka 16 - wyliczają urzędnicy miejscy. - Prosimy o zachowanie ostrożności i śledzenie komunikatów pogodowych - dodają.

Może Cię zainteresować:
Powraca Ogród Śniadaniowy w Rudzie Śląskiej. Na dzieci i rodziców czeka wiele atrakcji

Może Cię zainteresować: