Roboty na Wolności postępują szybko. Do końca kwietnia będzie gotowy pierwszy odcinek

Zakończyły się prace związane z budową nowej konstrukcji drogowej na środkowym pasie, obecnie ruch prowadzony jest już "dwoma pasami" - środkowym i skrajnym. Mowa o odcinku Wolności od ronda Karmańskie do Magazynowej. Oto jakie zmiany jeszcze czekają kierowców i mieszkańców.

Pierwsza to przesunięcie przystanku z dotychczasowej zatoki w okolicy ulicy Różanej - bardziej w kierunku ronda. Obecnie znajduje się on tuż przy rondzie - na czas modernizacji zatoki autobusowej. Ruchu na tym fragmencie Wolności odbywa się obecnie środkowym i prawym pasem. Wszystko po to, by szybko zrobić kolejny pas i oddać ten fragment w całości.

- Do końca kwietnia powinny się zakończyć prace związane z budową konstrukcji drogowej, następnie przystąpimy do prac wykończeniowych - mówi Łukasz Szałyga, kierownik budowy z Drogopolu. - Rozpoczęła się też budowa nowych ciągów pieszo-rowerowych oraz oświetlenia ulicznego. Trwają prace związane z montażem nowej sygnalizacji tramwajowej na pierścieniu ronda.

Wolności nabiera więc nowego kształtu w dość szybkim tempie. Przebudowano już zatokę autobusową przy rondzie Karmańskie w kierunku Rudy, a wzdłuż drogi zlokalizowane będą miejsca parkingowe.

- Przy przejściach dla pieszych powstaną tzw. azyle, które zwiększą bezpieczeństwo przechodniów, budowane jest oświetlenie uliczne oraz parkowe - dodaje kierownik.

Obecnie Wolności od ronda w kierunku Magazynowej można jeździć po godzinie 16., ruch na tym odcinku w trakcie prac drogowych możliwy jest tylko dla autobusów. Po godzinie 16 - dla wszystkich. Z kolei od Magazynowej do Karmańskiego ruch odbywa się normalnie.

Ten etap zakończy się do końca kwietnia i, jak zapewnia wykonawca - po majówce będzie można jeździć już w obu kierunkach.

- Potem miesiąc robót porządkowych i na przełomie maja i czerwca wykonamy ostatnie warstwy bitumiczne. Będzie się to wiązało z dodatkowymi utrudnieniami, ale aby je ograniczyć - prace będą prowadzone przez weekend - dodaje.

Położenie ostatniej warstwy nawierzchni będzie wymagać pełnego zamknięciem jezdni w obydwu kierunkach na odcinku od Zabrzańskiej do Magazynowej. Jednak drogowcy planują uwinąć się w dwa dni weekendu, stąd objazd - jak dotychczas - przez Magazynową i Kokotek, nie powinien być zbyt uciążliwy.

O kolejnym etapie, planowanym za 2-3 tygodnie, poinformujemy w najbliższych dniach.

Remont  kolejnego odcinka Wolności już jutro

Może Cię zainteresować:

Od jutra kolejne utrudnienia na Wolności w Rudzie. Będzie ruch wahadłowy i objazdy

Autor: Jacek Skorek

15/03/2023

Remont Wolności postępuje

Może Cię zainteresować:

Od poniedziałku utrudnienia w Rudzie. Do Magazynowej - objazdem

Autor: Jacek Skorek

24/02/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon