Ponad miliard złotych na szkoły podstawowe! Rusza program "Laboratoria Przyszłości"

Drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, sprzęt do nagrań i inne nowoczesne wyposażenie we wszystkich polskich szkołach? Rusza największa inwestycja w nowoczesną edukację w historii. "Laboratoria Przyszłości" realizują jeden z postulatów „Polskiego Ładu” i pieniądze na to są z... Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Ciekawe.

pixabay.com
Drukarka 3D w każdej podstawówce? Taki jest plan rządowego programu "Laboratoria Przyszłości"

Zgodnie z deklaracją rządu, jeszcze w tym roku samorządy prowadzące około 12 000 szkół podstawowych w całej Polsce otrzymają środki finansowe na zakup nowoczesnych narzędzi wspierających odkrywanie talentów i rozwijanie kompetencji przyszłości - takich jak współpraca, interdyscyplinarność, kreatywność i rozwiązywanie problemów. W pierwszej kolejności wsparcie trafi do szkół prowadzonych przez samorządy, w kolejnym etapie - do niepublicznych.

30-70 tysięcy złotych na szkołę

Zapowiadany miliard złotych brzmi fantastycznie. W praktyce podział środków będzie wyglądać następująco:

  • 30 000 złotych – w przypadku szkół do 100 uczniów (jest ich 5168 a uczy się w nich 292 457 uczniów)
  • 60 000 złotych – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów (jest ich 3492 a uczy się w nich 495 017 uczniów)
  • 70 000 złotych – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów (jest ich 659 a uczy się w nich 142 467 uczniów)
  • 300 złotych na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów (jest ich 4678 a uczy się w nich 2 131 451 uczniów).

Łącznie, zgodnie z założeniami programu - z inicjatywy rządowej skorzystają ponad 3 miliony uczniów, uczących się w niemal 15 tysiącach szkół.

Co dadzą Laboratoria Przyszłości?

Jak możemy przeczytać na stronie gov.pl - już od 1 września przyszłego roku - każda polska podstawówka będzie mieć nowoczesny sprzęt - w tym drukarki 3D, mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami, w tym stacje lutownicze (konia z rzędem temu, kto wie, co się kryje pod tym pojęciem - czy dzieci w podstawówce będą robić procesory?) czy sprzęt do nagrań - kamery, greenscreeny, mikrofony itp. (by dokumentować swoje osiągnięcia). Co ważniejsze - od roku szkolnego 2022/23 szkoły będą miały obowiązek udostępniać owe sprzęty uczniom, a nadto - będą mogły wybierać dodatkowe narzędzia wspierające naukę - na przykład gogle VR.

- Nowoczesne wyposażenie techniczne ma pomóc w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym - czytamy na stronie gov.pl

Co zrobić, by otrzymać wsparcie?

Szkoły powinny zgłosić się do swoich organów prowadzących, a te wystąpią do wojewody o przyznanie wsparcia. Cały proces ma być elektroniczny i nie będzie wymagać ton papieru. Co najmniej 60 procent wsparcia trzeba wydać do końca 2021 r., a nie więcej niż 40 procent - w przyszłym.

- Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi, to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów - piszą inicjatorzy programu "Laboratoria Przyszłości". - Tworząc propozycję katalogu, przyświecała nam z jednej strony idea zapewnienia szkołom wszystkiego tego co służy rozwijaniu kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności - a z drugiej strony dania szkołom możliwie szerokiego wyboru pomocy, które przydadzą się im w procesie dydaktycznym. Wzorowaliśmy się też na dobrych praktykach z zagranicy - przykładowo w krajach skandynawskich, zgodnie z założeniem tzw. slojdu - uczniowie od najmłodszych lat są zaznajamiani poprzez prace ręczne z umiejętnościami manualnymi przydatnymi później szczególnie w dziedzinach inżynieryjnych, ale też z technikami pracy projektowej użytecznych także np. w pracy biurowej czy prowadzeniu własnego biznesu. Tę filozofię chcemy połączyć z nowoczesnymi narzędziami, które dla przyszłych pokoleń będą naturalnym środowiskiem pracy, takimi jak drukarki 3D, zgodnie z ideą rozwoju kompetencji STEAM.

Dyrektorzy szkół będą mogli wybierać wyposażenie spośród ponad 150 pozycji w katalogu, przy tworzeniu którego konsultowano się z naukowcami, praktykami nauczania, polską branżą EdTech i innymi ekspertami. Ostateczny termin zgłoszeń dla szkół samorządowych - to 15 listopada 2021 r.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wyzwolenia1

W piątek przekazanie placu budowy pod remont Wyzwolenia

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Kosz3

Miał być szczytny cel, kroi się awantura

Akuku8

Chcesz pomóc? Akuku czeka!

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

budżet obywatelski Ruda Śląska

13 zadań do realizacji z Budżetu Obywatelskiego

dach targowiska

Modernizacja dachu targowiska w Rudzie Śląskiej