Podszyli się pod znajomych z Facebooka i wyłudzili pieniądze. Dwoje rudzian okradzionych

Kolejne, niestety udane, oszustwa po kradzieży tożsamości w Rudzie Śląskiej. Oszuści, podszywając się pod znajomych z serwisu Facebook, nabrali dwoje rudzian na "pożyczki". I to nie seniorów... Ich ofiarami padli 23-latka i 45-letni mieszkaniec naszego miasta.

Policja.pl
Oszustwo na znajomego w potrzebie okazuje się skuteczne

Oszustwa w Internecie dotykają nie tylko osoby starsze. Niestety, również młodzi ludzie dają się nabrać na przeróżne, stosowane przez oszustów metody. Znaną już od jakiegoś czasu, ale jak się okazuje ciągle skuteczną - jest metoda na "znajomego z Facebooka".

- Odzywają się do potencjalnej ofiary czy to przez komunikator internetowy na portalu społecznościowym lub komunikatorze społecznościowym po przejęciu konta i proszą ją o udostępnienie kodu BLIK. Podając się za znajomego tłumaczą na przykład, że robią zakupy, ale nie wzięli portfela - mówi asp. szt. Arkadiusz Ciozak z KMP w Rudzie Śląskiej. - Ofiara udostępnia kod, przy pomocy którego oszuści dokonują transakcji lub wypłacają pieniądze w bankomacie. Właściciel konta co prawda musi potwierdzić transakcję, ale robi to w dobrej wierze, myśląc, że pomaga znajomemu, który znalazł się w potrzebie. Przestępcy są wyjątkowo bezczelni, bo jak wynika ze zgłoszeń pokrzywdzonych, czasami proszą nawet o podanie kodu BLIK po raz drugi, kłamiąc, że ten pierwotnie nie zadziałał prawidłowo.
- Oszuści nie wykorzystują żadnej luki w systemie BLIK. Przestępcza działalność w tym wypadku polega na wykorzystaniu zaufania i wprowadzeniu w błąd ofiary. Jedyną metodą na obronę przed takim atakiem jest czujność i bezwzględna asertywność w wypadku próśb o przekazywanie komuś kodu BLIK - mówią policjanci.

Policjanci apelują do osób korzystających z płatności BLIK-iem, aby nie udostępniały nikomu wygenerowanych kodów. W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze należy zweryfikować tożsamość osoby, która wysłała do nas wiadomość. Wystarczy zadzwonić do znajomego - wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu - a nie oszustowi - przekazujemy pieniądze.

W minionych dniach ofiarami tej metody padli 23-latka i 45-latek z Rudy Śląskiej. Stracili 2200 i 550 złotych...

Interesujesz się tematami ze Śląska? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Tego typu konwersacje mogą się skończyć wielką stratą

Może Cię zainteresować:

Na potrzebującego przyjaciela i na rychłą fortunę - kolejni rudzianie oszukani

Autor: Jacek Skorek

21/09/2023

Metoda na policjanta tym razem nie podziałała

Może Cię zainteresować:

Rudzianka nie dała się nabrać oszustom. Brawo dla naszej seniorki za sprytną zagrywkę!

Autor: Jacek Skorek

27/09/2023

Oszuści wyłudzili od seniorek ponad 116 tysięcy złotych!

Może Cię zainteresować:

Okradli rudzianki na ponad 116 tysięcy! Para oszustów podawała się za policjanta i prokuratora

Autor: Jacek Skorek

30/03/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon