Państwowa Szkoła Muzyczna w Rudzie Śląskiej stawia na młodych nauczycieli z pasją

Szkolnictwo muzyczne w Rudzie Śląskiej swoją
genezą sięga okresu 20-lecia międzywojennego. Obecnie do Szkoły Muzycznej I stopnia w naszym mieście uczęszcza około 300 uczniów.

Państwowa Szkoła Muzyczna l Stopnia w Rudzie Śląskiej

Początki powstania Państwowej Szkoły Muzycznej w Rudzie Śląskiej

Szkolnictwo muzyczne w Rudzie Śląskiej swoją genezą sięga okresu 20-lecia międzywojennego. W Nowym Bytomiu działały wówczas dwa ośrodki artystyczne:

  • prywatna szkoła muzyczna, będąca jedną z 7 podobnych placówek na Śląsku,
  • filia Ludowej Szkoły Muzycznej z Chorzowa, założonej w roku 1934.

Rozwój tych oraz wszelkich innych szkół kulturalnych zakończył się niestety wraz z wybuchem II wojny światowej.

W roku 1946 została w Rudzie Śląskiej powołana do życia Zawodowa Szkoła Muzyczna imienia Mieczysława Karłowicza, która – rozpoczynając swoją działalność 1 lutego pod patronatem huty „Pokój” – była jedną z czternastu niepaństwowych placówek w okręgu, a jej siedzibą został budynek huty przy ulicy Marchlewskiego 16 (obecna ul. Piotra Niedurnego).

W związku z reorganizacją szkolnictwa artystycznego w latach 1949-1951 Zawodowa Szkoła Muzyczna w Rudzie Śląskiej została przekształcona najpierw w Miejskie, a następnie w Państwowe Ognisko Muzyczne. 27 października 1970 Ministerstwo Kultury i Sztuki przekształciło Państwowe Ognisko Muzyczne w Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia i tym samym zobowiązało się do jej finansowania.

W latach osiemdziesiątych prawie stuletni budynek, w którym mieściła się dotychczas szkoła, z powodu szkód górniczych, zaczął stanowić realne zagrożenie dla uczniów i nauczycieli. Dyrekcja zmuszona więc była rozpocząć starania o nowe, bezpieczne lokale, które też uzyskała w roku 1990. Placówka została wówczas przeniesiona do Nowego Bytomia i zajęła parter, pierwsze i drugie piętro budynku przy ulicy Piotra Niedurnego 36. Lokalizacja ta pozostała niezmienna do dnia dzisiejszego.

Dynamiczny rozwój szkoły powoduje niemal dwukrotne zwiększenie liczby uczniów i nauczycieli, prowadząc w rezultacie do pozyskania dwóch dodatkowych kondygnacji budynku. W roku 2015 placówka przeszła termomodernizację lokali, a na cele szkolne został przeznaczony cały budynek.

Państwowa Szkoła Muzyczna l stopnia dziś

Nauka w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Rudzie Śląskiej jest bezpłatna. Uczniowie uczą się gry na wybranym instrumencie oraz biorą udział w lekcjach rozwijających ogólny poziom muzyczny.

Działa szkolny kanał YouTube

Na stronie szkoły znajdują się również filmiki dotyczące działalności placówki, m.in. oprowadzający po szkole lub pokazujący test wstępny. Nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych przygotowali też dla kandydatów krótkie filmiki prezentujące brzmienia poszczególnych instrumentów. Nagrania znajdują się na szkolnym kanale YouTube.

Nauka szkole muzycznej

- Dziecko badane jest w dziedzinie słuchu wysokościowego, poczucia rytmu oraz pamięci muzycznej. Zachęcamy do tego, by przyjść do nas oraz zaufać opinii specjalisty w zakresie oceny predyspozycji i talentu muzycznego dziecka – mówi Mirosław Krause, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych I i II Stopnia w Rudzie Śląskiej.

Uczniowie uczą się gry na wybranym instrumencie oraz biorą udział w lekcjach rozwijających ogólny poziom muzyczny.

Istnieje możliwość nauki gry na:

  • fortepianie,
  • akordeonie,
  • klawesynie,
  • organach,
  • skrzypcach,
  • altówce,
  • wiolonczeli,
  • kontrabasie,
  • flecie,
  • klarnecie,
  • oboju,
  • saksofonie,
  • trąbce,
  • waltorni,
  • puzonie,
  • gitarze,
  • perkusji.

Lekcje gry na instrumencie prowadzone są w formie nauczania indywidualnego. Z kolei zajęcia teoretyczne odbywają się w kilkunastoosobowych grupach.

- Mogę śmiało powiedzieć, że nasza szkoła jest placówką elitarną. Uczniowie są w tym miejscu z własnej woli. Szkolimy przyszłych znawców i twórców kultury. Panuje tutaj wyjątkowa i miła atmosfera, stawiamy na wysoką kulturę osobistą – zapewnia Mirosław Krause, dyrektor placówki.

Zajęcia w szkole odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych oraz w soboty w godzinach rannych. Okres nauki trwa: dla dzieci rozpoczynających naukę w wieku 6 do 9 lat – 6 lat, a dla dzieci i młodzieży rozpoczynających naukę w wieku 10 do 16 lat – 4 lata.

Uczniowie rudzkiej szkoły muzycznej uświetniają swoimi występami miejskie wydarzenia, biorą udział w wielu festiwalach oraz prestiżowych konkursach, najczęściej z sukcesami.

- Nasza szkoła uczy codziennej dyscypliny, zorganizowania, sztuki wystąpień publicznych, przygotowuje dzieci do wystąpień na scenie, wskazuje jak się na niej zachowywać, prezentować wizualnie – wymienia Mirosław Krause.

Pedagodzy podkreślają, że podczas edukacji w szkole muzycznej ważna jest systematyczna praca ucznia oraz zaangażowanie ze strony rodziców – uczestnictwo w próbach, obecność na koncertach oraz ciągłe i autentyczne zainteresowanie postępami dziecka.

Obecnie do szkoły muzycznej I stopnia uczęszcza około 300 uczniów. Dzieci mają możliwość kontynuacji nauki w szkole II stopnia.

– W placówce mamy 73 pedagogów. Kompletując kadrę, stawiam na młodych, wykwalifikowanych ludzi z pasją – podkreśla dyrektor Krause.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon