Olimpijczyk odzyska blask. Rzeźba zostanie odnowiona za 64 tys. zł

Rzeźba Olimpijczyka, która posadowiona jest na skwerze im. Żwirki i Wigury w dzielnicy Ruda, zostanie poddana konserwacji. 88% kosztów inwestycji zostanie sfinansowanych ze źródeł zewnętrznych. Roboty pochłoną ok. 64 tys. zł.

- Od wielu lat rzeźba nie była poddawana pracom konserwatorskim, a przeprowadzone wcześniej nieumiejętne naprawy doprowadziły do jej dalszej korozji. Inwestycja pozwoli na przywrócenie śródmiejskiego charakteru miejsca, a cały obszar zyska na estetyce – podkreśla prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Mieszkańcy miasta wielokrotnie występowali z wnioskami o poddanie renowacji rzeźby Olimpijczyka oraz jej otoczenia.

- W ramach projektu planowana jest konserwacja rzeźby, postumentu oraz oczyszczenie i zabezpieczenie niecki zbiornika, w którym znajduje się rzeźba - mówi dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków. - Podjęcie działań naprawczych to sygnał, że powojenne dziedzictwo kulturowe stanowi istotny czynnik budowania naszej lokalnej tożsamości i jako takie powinno być otoczone opieką - dodaje.

Prace mają rozpocząć się w lipcu i potrwają do jesieni.

56 tys. dofinansowania na konserwację rzeźby

- Miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości ponad 56 tys. zł w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021”. Warto podkreślić, że o dotację z programu zgłoszono 68 wniosków z całego kraju, z czego jedynie 16 uzyskało wsparcie finansowe – tłumaczy wiceprezydent Michał Pierończyk.

Olimpijczyk został ustawiony pomiędzy 1965 a 1972 rokiem w centrum niecki basenowej znajdującej się na skwerze. Usytuowanie rzeźby o tak dużej skali i tak awangardowej formie miało nadać skwerowi nowoczesny, śródmiejski charakter. Przedstawia ona ludzką postać, ukazaną w przyklęku, z prawym kolanem opartym na podłożu. Lewa ręka wyciągnięta jest do góry, ponad głową postaci, a w dłoni osadzony jest cylindryczny znicz.

- Postać nie posiada żadnych cech anatomicznych, proporcje są nienaturalne, a kończyny są silnie wydłużone. Zupełne zatarcie indywidualnego rysu przedstawionej postaci nadaje obiektowi wymiar uniwersalny – zauważa dr Urbańczyk.

Rzeźba bez dokumentów autorstwa twórcy

Autorstwo rzeźby przypisywane jest rudzkiemu artyście Piotrowi Latosce (ur. 1911 r., zm. 2004 r.). Miasto nie posiada jednak dokumentów potwierdzających tę tezę, dlatego też osoby posiadające informacje o dacie budowy rzeźby lub jej autorze proszone są o kontakt z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków (budynek A Urzędu Miasta Ruda Śląska, pokój 324, telefon: 32 244 90 97).

Skwer im. Żwirki i Wigury (ul. Wolności/Piastowska) posiada istotne znaczenie dla historii dzielnicy Ruda. Obszar ten pełnił od końca XIX wieku funkcję placu targowego i był miejscem codziennych spotkań mieszkańców. Była to również ważna przestrzeń symboliczna, o czym świadczyć może fakt, że w 1896 roku na skraju placu ustawiono pomnik cesarza Wilhelma I. Został on zburzony najprawdopodobniej w 1919 roku. Po przyłączeniu Śląska do Rzeczpospolitej Polskiej na terenie skweru wzniesiono z kolei pomnik Wolności, przedstawiający Powstańca Śląskiego. Ten monument został zniszczony przez hitlerowców w 1939 roku. W okresie powojennym teren zagospodarowano płytkim basenem, w którym posadowiono niewielkie wodotryski, a w latach 60. lub 70. w centralnej części niecki usytuowano rzeźbę Olimpijczyka. Dokoła zlokalizowano ławki i zaaranżowano zieleń.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon