Odblaski ratują życie - kolejna edycja akcji profilaktycznej "Świeć przykładem"

Choć w świetle prawa odblaski trzeba nosić po zmierzchu, idąc po drodze poza terenem zabudowanym, autor tego przepisu najwyraźniej nie mieszka w metropolii. W naszym regionie trudno o obszar niezabudowany, za to nie brakuje przejść dla pieszych, gdzie ubrani na czarno przechodnie - o świcie lub wieczorem są praktycznie niewidoczni dla kierowców.

Policja.gov.pl
Różnica widoczności pieszego z odblaskami i bez

W tegorocznej edycji akcji „Świeć przykładem” - kampanię profilaktyczną policji wspiera mistrz olimpijski w chodzie na 50 kilometrów - Dawid Tomala. Pochodzący z Tychów sportowiec zachęca do noszenia odblasków. A my przypominamy pieszym - tak, macie pierwszeństwo na przejściach, ale przy pogorszonej widoczności i ciemnym ubraniu - pojawiacie się w polu widzenia kierowcy często w ostatnim momencie. Prosty odblaskowy element nie oszpeci stroju, a może uratować życie.

Elementy odblaskowe zwiększają widoczność pieszego

Oto kilka faktów, które dotyczą wprawdzie terenu niezabudowanego, ale mają również przełożenie na miasta.

  • W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
  • Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
  • Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
  • Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej!
  • Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
  • Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

Mistrz olimpijski Dawid Tomala zachęca do noszenia odblasków

O własne bezpieczeństwo podczas przechodzenia przez jezdnię warto zadbać. Nawet na "oświetlonych" pasach bez sygnalizacji świetlnej. To właśnie na nich i w ich okolicy najczęściej dochodzi do potrącenia pieszego. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że szybkość reakcji kierowców zależy od czasu i momentu zauważenia pieszego. Noszenie po zmierzchu odblasków na odzieży prawie trzykrotnie poprawia widoczność pieszego. Fakt, że tak jest, potwierdza mistrz olimpijski Dawid Tomala, który jest ambasadorem akcji „Świeć Przykładem” na Śląsku. Dawid Tomala sam pamięta o odblaskach i zachęca innych do "świecenia przykładem".

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon